Porsche

Pohřbený poklad. Neuvěříte, co vytáhli z téhle haldy harampádí!

Pohřbený poklad. Neuvěříte, co vytáhli z téhle haldy harampádí!
Zdroj: Mike Savina / Facebook

Sedmatřicetiletý milovník německých aut vždycky snil o tom, že si jednou pořídí Porsche 911. Teď se dočkal. Objevil historický kousek z roku 1967. Dal za něj všechno, co měl a musel si ho doslova vyhrabat z hromady dřeva a sutě.

Mike Savina žije v americkém Bridgeportu v Západní Virginii. Vyrostl v rodině, která místo amerických bouráků vždy tíhla spíš k německým vozům. Sám vlastní stařičký Volkswagen Brouk i Porsche 914 a 944. Nedávno sbírku rozšířil o kousek, o kterém snil.

Můžou za to dělníci, kteří pracovali na pozemku za Mikeovou dílnou. Řidič náklaďáku a bagrista obdivovali Savinova auta a jeden z nich jen tak mimochodem prohodil: “Ahoj, koukám, že jsi fanoušek Porsche, o jednom bych věděl.” Dodal, že jde o starší model Porsche 911, který je ale roky pohřbený pod troskami staré garáže. Majitel prý bydlí v přívěsu, protože jeho dům shořel. “Musel bys být opatrný, kdybys tam chtěl jít, mohl by tě zastřelit,” dodal bagrista.

Tak začal příběh, který bývalý prodejce volkswagenů a audi popsal pro magazín Jalopnik.

Přes podivné varování Mike neváhal, vždyť klasické Porsche 911 bylo jeho snem. “Klidně bych vyfasoval kulku za Porsche 911,” směje se.

Související obsah

A tak vyrazil na obhlídku venkovské oblasti, kam ho bagrista poslal. Nejdřív vzal s sebou manželku, ale ta mu nedovolila na podivný pozemek s rozpadlou stodolou vůbec vstoupit, jen hodit vzkaz do poštovní schránky.

Mike se nehodlal vzdát. Jako další posilu si zavolal svého otce, se kterým mnoho let stará německá auta opravoval. Společně se znovu vydali na pozemek vzdálený asi 20 minut od Mikeova domu.

Když se odvážili zabušit na dveře přívěsu, vyšel ven dobře stavěný starší vysloužilý mariňák. "Byl v šoku, že jsme o jeho autě věděli, ale pak nám potvrdil, že skutečně má 911. A to verzi S z roku 1967,” říká Savina a přiznává, že v tu chvíli byl úplně mimo.

Klasické vzduchem chlazené Porsche 911 Coupe z roku 1967 je totiž cenným sběratelským kouskem - v perfektním stavu má hodnotu skoro 2,5 milionu korun. A varianta “S” dokonce víc než dvojnásobnou.

Majitel nechal Mikea a jeho otce nahlédnout pod zborcené trosky. Přiznal, že trpí zdravotními problémy a že je ochotný se bavit o nějaké nabídce. ”Jediné, co jsem v troskách viděl, byl kus kapoty, levého předního kola a střechy, ve které byla vidět promáčklina od padajících trosek,” popisuje Mike.

Odjížděl s hrstkou informací a VIN kódem, který jim podivný majitel Porsche nadiktoval z hlavy. Mike věděl, že auto je v bídném stavu, ale taky věděl, že jde o klasický kousek, který bude mít cenu, i kdyby ho prodával na náhradní díly.

Související obsah

Nakonec stejně rozhodly emoce.“Vzal jsem všechno, co jsem měl a rozhodl se, že to zkusím,” říká. Se souhlasem neuvěřitelně tolerantní manželky vyčistil bankovní konto o posledních 3860 dolarů (zhruba 90 tisíc korun), přidal další úspory a druhý den se s otcem vrátili k troskám garáže vyjednávat.

Majitel byl překvapený, že jsou zpátky. Vyslechl si jejich nabídku, pak mluvil o starých časech, politice i armádě, chvíli licitoval a nakonec souhlasil. Prodal pohřbené Porsche za 5000 dolarů (necelých 120 tisíc korun).

Mikeův otec zavolal příteli, který přivezl malý bagr a začalo napínavé vysvobozování. Nakonec se ze sutin vylouplo modré auto s promáčklinami a rezavou karoserií. Mike byl ale nadšený, do poslední chvíle si nebyl jistý, jestli je vůz vcelku nebo na kusy.

Horší to bylo, když dopravil vůz domů. Umyté auto sice prokouklo, ale taky odhalilo totálně shnilý spodek. "Ukázalo se, že je docela rezavé, ale určitě půjde restaurovat, a na tom záleží nejvíc," řekl Savina.

Mikovi se povedlo dokonce nahodit jeho plochý šestiválec:

Od té doby však prožívá peklo. Rozhoduje se, jestli se pustí do nákladné a časově náročné rekonstrukce sám, nebo vůz prodá. Sešlo se pár nabídek, které by se vyplatily. “Obávám se, že si prostě nemůžu dovolit dát autu podobu, kterou si zaslouží, ani kdybych to dělal dlouhé roky. Hrozně mě štve, když vím, že mám v garáži vysněné auto, ale já nebudu ten, kdo mu vrátí krásu. Došel jsem k rozhodnutí, že opravím pár malých částí, abych si s ním užil trochu času, a pak ho prodám v aukci,” napsal před pár dny.

Pak ale znovu obrátil: “Nemůžu to udělat! Je to příležitost, která se nebude opakovat. Jsem na horské dráze emocí a myšlenek, ale to se usadí. Tohle auto pro mě znamená víc, než kterékoliv jiné, co jsem vlastnil.”

Doplnil, že raději prodá svojí 944 a zbídačenou 911 zkusí opravovat spolu s partou přátel a také s dcerou. Připomene si tak vlastní mládí, kdy sám stará auta “lovil” a opravoval se svým otcem.

Savina má německé vozy evidentně v krvi. A 911 je pro něj skutečně splněný sen. “Je to jediná šance, jak takové auto vlastnit. Nikdy bych si ho jinak nemohlo dovolit, vždyť dodnes splácím půjčky na studia. Určitě si ho ponechám a udělám, co budu moct,” dodal nakonec.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události