Brzdění

Silnice jsou mokré a plné listí, brzdná dráha delší. Nehod přibývá

Silnice jsou mokré a plné listí, brzdná dráha delší. Nehod přibývá
Zdroj: TV Nova

Mokré silnice v kombinaci se spadaným listím se odrážejí na statistice dopravních nehod. I když jako příčina je pak zapsána nepřiměřená rychlost. Policisté i odborníci důrazně apelují na to, aby řidiči byli na silnicích opatrní.

Čtvrtmilionová škoda vznikla při střetu dvou osobních aut na Jičínsku. Na vině je 33letý cizinec, který nezvládl řízení, i vinou smyku na mokré a listím zapadané silnici vjel do protisměru, kde se čelně srazil s protijedoucím 55letým řidičem. Ten se lehce zranil a musel být na další vyšetření převezen do nemocnice.


Ve statistikách kolonka mokrá a listím pokrytá silnice jako příčina nehody není, přesto zejména na podzim je to velmi často důvod nehody. Policisté upozorňují, že v podzimním počasí se výrazně prodlužuje brzdná dráha.


Zatímco z padesátikilometrové rychlosti osobní auto na suchu zastaví přibližně po 10 až 12 ti metrech, na mokru se tato vzdálenost prodlouží na trojnásobek. A to už může být pro překvapeného řidiče zásadní vzdálenost, ať už se snaží zastavit před přechodem nebo zpomalit před zatáčkou.

Související obsah


A zřejmě to nebude dlouho trvat a na silnicích bude ležet i sníh. Při stejné rychlosti, 50 km/h, je pak brzdná dráha dlouhá hodně přes sedmdesát metrů.

pez, Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události