Povinné ručení

Povinné ručení znovu zdražuje! Někteří řidiči zaplatí i o 700 korun víc

Cena povinného ručení letos opět stoupla, podle České kanceláře pojistitelů o 4 procenta proti loňsku. Průměrná cena za roční povinnou pojistku je tak 2969 korun, rizikoví řidiči ale zaplatí víc než dvojnásobek. Pojišťovny zdražení vysvětlují tím, že výrazně roste počet nehod i cena oprav.

Řidiči za povinné ručení letos zaplatí průměrně o stovku víc než vloni. Zdražení ale opět nejvíc pocítí rizikoví klienti, kteří již v minulosti způsobili opakovaně škody. Těm může cena růst i o víc než 10 procent.

Průměrná cena povinného ručení na českém trhu je nyní 2969 korun, u osobních aut je to téměř 3200 korun. Mladí řidiči ale platí za rok průměrně už víc než 6000 korun! Proti loňsku je to skoro o 700 korun víc.

Ceny povinného ručení do roku 2017 dlouhodobě stagnovaly, stoupají od roku 2018 a letos jsou opět o 4,1 % vyšší než vloni. “Svou roli ve zvyšování ceny hraje především navyšování finanční náročnosti škod, kdy průměrná škoda na majetku narůstá o 6,9 % a růst nároků újmy na zdraví při indexaci průměrnou mzdou představuje téměř 8 %. Růst pojistného proto stále není tak intenzivní jako růst škod,“ říká pojistný matematik České kanceláře pojistitelů (ČKP) Petr Jedlička.

U osobních automobilů způsobí ročně škodu průměrně 36 klientů pojišťoven na každých 1000 pojištěných vozidel. U mladých řidičů je ale riziko výrazně vyšší - každý pátý motorista ve věku 18 let způsobí nehodu. “Rizikovost mladých řidičů tak vychází i více než pětkrát vyšší proti průměru rizika všech klientů,” upozorňuje výkonný ředitel ČKP Jan Matoušek.


Související obsah

Průměrná škoda na majetku dosahuje 45.000 korun a průměrnou újma na zdraví pojišťovny vypočítaly na 420.000 korun.


Rekordní počet nehod i výše škod

Právě počet nehod i jejich finanční náročnost stojí za postupným zvedáním ceny. V letošním roce pojišťovny podle průběžných čísel budou řešit téměř 285.000 případů nehod a dalších škod hrazených z povinného ručení.

“Počet řešených škod z povinného ručení má už od roku 2014 vzestupnou tendenci, letos za období od ledna do srpna vzniklo zatím historicky nejvíce škod. Pojišťovny vedle majetkových škod řeší i újmy na zdraví, u kterých 88,5 % jejich počtu připadá na případy s lehkými zraněními, 11,5 % na těžká zranění a 3 % bohužel končí úmrtím obětí nehod,“ upřesňuje pojistný matematik Jedlička.

Související obsah

Od začátku ledna do konce srpna musely pojišťovny vyplatit z povinného ručení 10,32 miliardy korun, to je proti necelých sedmi miliardám v roce 2014 skoro 50% nárůst. Objem škod je tak na rekordní úrovni.

Pojištěných vozidel všech druhů a kategorií je nyní v Česku 8,4 milionu, z toho je přibližně 5,6 milionu osobních aut. Každý rok přitom přibývají zhruba 3 až 4 % pojištěných vozidel.

Vedle toho ale jezdí 140 000 vozidel bez sjednaného pojištění odpovědnosti. Nejvíce nepojištěných škod těmito vozy způsobí majitelé z Karlovarského a Ústeckého kraje, naopak relativně málo nepojištěných škod vzniká na jihu Čech, v Pardubickém kraji a ve všech moravských krajích.

Související obsah

Počet nepojištěných škod významně rostl do minulého roku, letošní průběžná čísla ukazují, že tento trend zastavovat. Nepojištěné újmy na zdraví a škody na majetku vyřizuje Česká kancelář pojistitelů z garančního fondu. Pomáhá také vyřídit škody způsobené na území ČR vozidlem registrovaným za hranicemi a škody českých řidičů v zahraničí.

Více o rostoucím počtu nehod a s tím souvisejícím nárůstem pojištění se můžete dozvědět v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události