Povinné ručení

VELKÝ PŘEHLED povinného ručení. Ceny se liší i o deset tisíc!

Ceny povinného ručení rostou. Pojišťovny zdražují hlavně řidičům z takzvaných rizikových skupin, tedy mladým, nezkušeným a často bourajícím. Do výsledné ceny se promítá i řada dalších faktorů. Vyzkoušeli jsme srovnat nabídky některých pojišťoven podle on-line srovnávače ePojištění.cz. Ceny se pohybují od necelých 3.000 až do skoro 13.000. Podívejte se, co za to pojišťovny nabízejí.

České silnice brázdí nejčastěji Škody Fabia či Octavia, průměrný věk auta je u nás skoro 15 let. Průměrný věk prodávaných ojetin pak činí poměrně vysokých dvanáct let. Kvůli vyššímu počtu nehod v loňském roce a jejich finanční náročnosti vzrostla průměrná cena povinného ručení o 3,4 % na 2.869 korun.

“Například za povinné ručení na Škodu Octavia lze zaplatit 1 055 Kč, ale i 15 724 Kč ročně. Ještě větší rozdíly panují u havarijního pojištění, kde si zákazníci sjednali smlouvu za 200 Kč ročně, ale i za 19 024 Kč. Tyto příklady jsou přitom z reálných smluv,“ vysvětluje David Holý z online srovnávače ePojisteni.cz.

Související obsah

Počet registrovaných aut v ČR se blíží 6 milionům, z toho škodovek jsou je zhruba třetina. Na 70 % vozů této značky je starších než deset let.

A tak jsme jako modelový příklad vzali takové typické české auto: deset let starou Octavii 1.6 TDI druhé generace po faceliftu s výkonem 77 kW a 150.000 km na tachometru. Cena takového vozu se může pohybovat v bazaru kolem 150 tisíc korun, samozřejmě podle stavu a výbavy.

Související obsah

Jako modelového majitele jsme zvolili 33 let starého muže z krajského města, který má povinné ručení od roku 2009 a za tu dobu měl tři pojistné události.

Autem jezdí do práce, na nákupy, s rodinou na výlety po Česku a občas na zahraniční dovolenou. Parkuje na ulici a ročně najede do 125.000 km.

Jak drahé bude mít povinné ručení na rok? Nejlevnější se dá pořídit za necelé 3.000 korun, nejdražší nabídka ale šplhá vysoko přes 10 tisíc!

Nabídky se samozřejmě liší hlavně výší pojistného plnění, tedy krytím škody a také rozsahem asistenčních služeb. Záleží také na tom, co pojišťovny do výsledné ceny počítají, občas bývá součástí povinného ručení i úrazové pojištění posádky, bonus několika nádrží paliva zdarma či garance ceny na 3 roky dopředu.

S využitím online srovnávače ePojisteni.cz jsme dostali následující nabídky. Je třeba dodat, že jde jen o některé pojišťovny a zvýhodněné ceny platí pouze při využití nabídky zmíněného webu, nelze je nárokovat přímo u pojišťoven. Navíc se mohou ještě promítnout další bonusy či neveřejné nabídky.

Srovnávač doporučuje jako nejvhodnější tyto dvě nabídky:

“Protože s vozidlem jezdíte na chatu, výlety po ČR, do nákupních center, do města, do zahraničí, na dovolenou, do práce a v okolí bydliště, parkujete na ulici, sídlišti, u domu a vůz půjčujete rodině, známým, doporučuji pojištění ČPP Superpov a Direct Extra,“ radí pojišťovací expert Josef Kvítek.

Související obsah

Výhodou jsou vysoké limity krytí škod a rozsáhlá asistence – mimo jiné pomoc s vybitou baterií, ztrátou klíčůia píchlou pneumatikou. Kryté jsou i úrazy řidiče, první škoda je bez vlivu na bonus a v ceně jsou další bonusy.

“Zvažte připojištění skel, asistence, vandalismu a odcizení. Rozhodně stojí za to pojištění s vyšším limitem (ideálně 60 miliónů a více), kde je minimální riziko, že při větší škodě budete doplácet ze svého,“ dodává Kvítek.

Související obsah

Podívejte se na srovnání všech nabídek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Povinné ručení

Důležité Události