Zima

Začíná platit tahle značka. Kdy a kde jsou zimní pneumatiky povinné?

Začíná platit tahle značka. Kdy a kde jsou zimní pneumatiky povinné?
Zdroj: Profimedia

Od pátku zase platí povinnost mít na vozidle obuté zimní pneumatiky. Má to ale dvě podmínky. Jaké? Připomeňte si povinnosti řidičů v období od 1. listopadu do 31. března.

Zima sice podle kalendáře začíná až 22. prosince, na řidiče se ale zimní povinnosti vztahují už od 1. listopadu. Policie jako každoročně upozorňuje, že by měli mít přezuto na zimní pneumatiky.

Zákon stanoví povinnost mít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března v případě, že:

- Je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

- Lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Související obsah

Vedle toho existují silnice, na kterých je od začátku listopadu do konce března povinné užití zimních pneumatik za každého počasí i ročního období. Tyto úseky jsou osazeny značkou ”Zimní výbava“. Jedná se o značku, která přikazuje použití zimních pneumatik bez ohledu na klimatické podmínky.

Značky jsou osazeny zpravidla v horských úsecích a v regionech, kde zimy bývají tvrdší než jinde, nebo v úsecích, které jsou rizikové či vystavené náročnějším povětrnostním podmínkám. Týká se to většiny silnic v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách i Beskydech, ale třeba i dálnice D1 od Mirošovic (21. km) - až ke Kývalce (182. km).

Ve většině případů bývá tato dopravní značka doplněna dodatkovou tabulkou stanovující období její platnosti. I když to zní poněkud bizarně - značky bez doplňkové tabulky platí celoročně, v některých oblastech by tak řidiči museli mít zimní gumy po celý rok bez ohledu na počasí.

Pokuta i zákaz jízdy

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit pokutu na místě do 2000 korun, ve správním řízení hrozí sankce v rozmezí od 1500 do 2500 korun. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc za splnění určitých podmínek oprávněni zakázat řidiči další jízdu.

Související obsah

Policisté zároveň upozorňují, že budoiu používání zimní výbavy kontrolovat. "Na kontroly zimních pneumatik se zaměříme v okamžiku, kdy nastanou ty povětrnostní podmínky, za kterých musí řidiči na svých vozidlech zimní pneumatiky mít," ujišťuje policejní mluvčí Lenka Javorková.

Jaká pravidla pro zimní pneumatiky platí?

- Minimální hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů zimní pneumatiky musí být minimálně 4 milimetry.

- Na osobním motorovém vozidle musí být přezuta všechna 4 kola. V žádném případě nelze přezouvat jen jednu nápravu a na druhé ponechat letní pneumatiky.

- Náhradní pneumatika ve vozidle může být i v zimním období jiná než zimní pneumatika.

- U motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg musí mít vzorek pneumatik nejméně 6 milimetrů hloubky na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem hnací síly.

- Doporučuje se používat pneumatiky mladší 4 let. Při delším užívání dezén začíná ztrácet původní vlastnosti.

- Pozor na celoroční pneumatiky. Ty jsou sice tolerovány, ale jsou jen kompromisem mezi letní a zimní variantou.

- Protektorované pneumatiky se mohou používat, ale musí být označeny značením M+S, M.S, M/S, MS či terénní pneumatiky.

- Na přívěs se povinnost nevztahuje, povinnost je vztažena na motorové vozidlo kategorie M a N, které přípojné vozidlo (přívěs) táhne.

Zimní pneumatiky od letních rozeznáte podle množství zářezů. Zimní pneumatiky mají více zářezů. V každém "špalíku" vymezeném drážkami najdete ještě jemné vlnkovité zářezy. Ty odvádějí vodu a sníh. Navíc všechny zimní pneumatiky jsou na boku označeny buď nápisem M + S nebo symbolem sněhové vločky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události