Autobazary

Pozor při koupi auta: Právní vady mohou být horší než ty technické!

Pozor při koupi auta: Právní vady mohou být horší než ty technické!

Mnoho aut, které autobazary odmítnou skončí v soukromých inzerátech. I kvůli tomu patří nákup ojetého vozu “na ulici” k té nejrizikovější variantě.

Ne všichni soukromí prodávající jsou podvodníci. Někdy se dokonce naskytne příležitost koupit auto s jasnou historií od souseda nebo známého. V některých případech mají majitelé vozů dokonce pro kupujícího k dispozici servisní faktury, mají dobře vedenou servisní knížku a v pořádku všechny doklady od vozidla. To jsou však ideální případy, na které musíte mít zpravidla velké štěstí.


Technické závady

Mnoho lidí má s nákupem vozu “na ulici” jiné zkušenosti. Často jim prodávající tají technické závady nebo dokonce předchozí havárie či nabízejí vůz se stočeným tachometrem. Je relativně snadné prověřit technický stav vozidla, když si s sebou vezmete mechanika. Ale s koupí ojetého vozu na ulici jsou spojeny další obtíže.

Související obsah


Právní vady

Často se stává, že si kupující neprověří, zda vůz kromě technických závad nemá právní vady. Důvěřují prodávajícímu, že vůz není kradený, že má uvedený původ a stáří nebo že není zatížený exekucí. Právní vady se přitom ověřují o dost obtížněji - kupující by musel mít přístup do mnoha registrů najednou, přičemž mnohé z nich jsou placené.

Například exekuované osoby nesmí nakládat se svým majetkem. Pokud od takové osoby auto koupíte, je vlastně majetkem exekutora a vy o něj můžete bez náhrady přijít. Mohou vás potkat také další nepříjemnosti. Může se stát, že na registru vozidel auto nepůjde převést.


Jak postupují autobazary

Mnoho aut s vadami skončí v soukromých inzerátech, protože je autobazary odmítnou. “Kvůli technickým a právním vadám odmítáme asi 70% aut,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Certifikované autobazary za poskytnuté informace o autě ručí. Certifikáty, které jsou k prověřeným vozům vystavovány, dokládají celou řadu důležitých údajů. Pomohou vám odhadnout nejbližší náklady na servis nebo dokonce správně vůz zaúčtovat. Potvrzuje se v nich mimo jiné kontrola stavu tachometru, původ vozu, provádí se kontrola předchozího financování, zda má vůz v pořádku DPH nebo nebyl odcizen.

Související obsah

Některé autobazary poskytují zákazníkům i další jistoty, než certifikáty na technické nebo právní vady. Oproti nákupu na ulici je snadnější v autobazaru vyřídit reklamaci nebo auto vrátit a získat peníze zpět. Auto vám vymění, i když vám například nevyhovuje jeho velikost. “Zákazníkům garantujeme, že zakoupený vůz mohou do 10 dnů od koupě bez udání důvodu vyměnit za jiný,”vysvětluje Pavel Foltýn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události