Autoškoly

Testy v autoškolách se mají výrazně změnit. Zvládli byste je? VIDEO

Metody v českých autoškolách jsou zastaralé a nedokážou dostatečně připravit řidiče na rizika číhající v reálném provozu. Změnit to mají nové animace, které věrně simulují skutečné situace na silnicích. Ty by mohly být během několika měsíců součástí výuky i závěrečných testů.

Asociace autoškol léta bombarduje ministerstvo dopravy, aby změnilo způsob výuky mladých šoférů. Současné zastaralé metody a závěrečné testy totiž málo odrážejí to, co se na silnicích skutečně děje. Absolventi autoškol tak míří na silnice, aniž by byli dostatečně připraveni na nástrahy reálného provozu.

“Rádi bychom pohnuli českým vzděláváním řidičů směrem vzhůru,” vzkazuje Asociace autoškol ČR. “Chtěli bychom se mnohem více zaměřit na simulace reálného provozu, místo současného biflování teorie,” doplňuje její místopředseda Aleš Horčička.

Aby uchazeči o řidičák, prošli současnými závěrečnými teoretickými testy, stačí jim “nadrtit” správné odpovědi a pak si pod otázkou vybrat ze tří možností. Situace na křižovatkách mnohdy znají jen z jednoduchých statických nákresů. Praktické jízdy je na všemožné hrozby nepřipraví dostatečně.

Související obsah

Změnit to mají nové animace, které ukazují reálný provoz z pohledu řidiče. Zaměřeny jsou na takzvanou hazard perception, tedy vnímání a vyhodnocení rizika. A hrozeb je většinou hned několik najednou.

Krátká videa by sloužila k výuce a přípravě na reálný provoz a zároveň by mohla být součástí testů - budoucí řidiči by museli odpovídat, co jim v dané situaci hrozí a jak by správně zareagovali.

Animace vložená pod titulkem článku ukazuje situaci, při které se řidič chystá odbočit vpravo z hlavní silnice. Snadný úkol? Jen na první pohled. Řidič musí dávat pozor na chodce, ale i na cyklistu za sebou.

Podívejte se na další ukázky:

Postřehli jste motorkáře, který se při vjezdu do křižovatky schoval za dodávkou? Jak zareagujete?

Chcete zdánlivě bezpečně odbočit vlevo z hlavní silnice, ale opravdu jste správně vyhodnotili všechna rizika?

Podobná videa jsou v zahraničí už běžnou součástí výuky v autoškolách. A osvědčila se. Řidiči díky simulacím různých hrozeb, lépe vyhodnocují rizika i následně v reálném provozu.

A to i v situacích, kdy někdo porušuje předpisy. “Budoucí řidiči by měli být připraveni i na to, že se ostatní nemusí vždy zachovat podle předpisů. To je přece také realita. Bohužel,” dodává Horčička.

Související obsah

Asociace autoškol převzala iniciativu a chce ministerstvu dopravy předložit hotovou sadu prvních animací. A ministerstvo už dalo předběžný příslib, že videa do osnov autoškol zařadí.

Asociace by chtěla dát dohromady postupně až dvě stovky animací různých situací. První chce předložit už na začátku příštího roku. V testech i výuce by se tak mohly objevit už na jaře či v létě.

Související obsah

Nejdříve je ale potřeba zajistit finance na poměrné nákladnou práci animátorů. Asociace se pokouší získat podporu z dotací a na výrobě videí se bude podílet i Technologická agentura ČR.

ANKETA: Pamatují si řidiči pravidla z autoškoly?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoškoly

Důležité Události