Za volantem

Podzimní provoz testuje řidiče. Jak zvládnout nástrahy na silnicích?

Špatná viditelnost, náhlá změna povrchu silnice nebo zvěř jsou na podzim častou příčinou dopravních nehod. Jak můžeme takovým nehodám předcházet? Máme pro vás několik užitečných tipů.

Období, které nyní nastává, je zkouškou řidičských dovedností. Oproti létu se dramaticky mění podmínky přilnavosti pneumatik k silnici, a to i když máte přezuto na ty zimní. Kromě toho na řidiče čekají na podzimních silnicích další nástrahy, které je dobré pro vlastní bezpečnost předvídat a zachovat se správně. Jaké situace jsou na podzim nejrizikovější?

Mlha přede mnou, mlha za mnou

Když se před vámi začnou rýsovat vybledlá koncová světla, když nedokážete poznat, jak je vozidlo před vámi daleko, ani zda jede nebo stojí, mělo by to pro vás být varování k nejvyšší opatrnosti. Je potřeba si uvědomit, že takhle špatně viditelné je vaše auto i pro ostatní řidiče. Zapněte zadní a pokud je máte, tak i přední mlhovky. V mlze zpomalte, na nikoho se netlačte. Nenechte se nutit k rychlejší jízdě od méně opatrných řidičů za vámi, kteří díky vám lépe vidí a lepí se na vás.

Související obsah

Když vyjedete z mlhy, nezapomeňte mlhovky vypnout. V noci mohou nepříjemně oslňovat ostatní řidiče. Mnozí řidiči, hlavně ti sváteční, neumí mlhovky na svém autě ovládat. “U některých vozů není zapínání mlhovek dostatečně intuitivní a je potřeba ho mít zažité. Hledání zapínání předních a zadních mlhovek během jízdy může být nebezpečné,” upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Příliš světel ve městech

S příchodem zimního času se odpolední dopravní špičky odehrávají ve tmě. Světelný smog od blinkrů, brzdových a potkávacích světel zhoršuje orientaci v provozu. V těchto situacích je důležité mít čistá skla a zpětná zrcátka. Osvětlené šmouhy na sklech vystupují a zakrývají výhled. Když do toho začne sněžit nebo pršet, a ještě k tomu nemáte v pořádku stěrače, snadno přehlédnete, že auto před vámi zastavilo nebo nezareagujete na chodce vstupujícího na přechod.

Nečekaná námraza

Stačí jeden stupeň pod nulou a vyšší vlhkost vzduchu, aby se na rizikových místech objevila námraza. Ta se nejsnáze vytváří na mostech, které mohou zespoda promrznout, nebo v lesních úsecích, kde silnici nezahřívá slunce. Nejrizikovější úseky jsou označeny patníky s modrými odrazkami.


Související obsah

Modré odrazky ale zdaleka nepokrývají všechny nebezpečné úseky. Podzimní námrazy jsou záludné hlavně tím, že se objevují nečekaně na jinak dobře sjízdných silnicích. Teploty vozovky mohou v různých úsecích výrazně kolísat. Většina nových aut rozsvěcuje varovnou kontrolku před námrazou již od +4 °C. Je to signál, že máte přizpůsobit rychlost a citlivě zacházet s brzdou a plynem.

Zvěř na silnici

Na podzim je zvěř aktivnější v migraci, nejvíce po setmění. Rizikové úseky jsou vyznačené dopravními značkami. Spíše, než s vyobrazeným jelenem se setkáte s prasaty. Divoká prasata se pohybují většinou ve stádech, takže když vyběhne jedno, očekávejte i další. Vzhledem k narůstajícímu počtu zvěře platí výstraha téměř všude.

Související obsah

“Pokud již má ke srážce dojít, je lepší držet vůz v přímém směru a pro zmírnění následků pouze prudce brzdit. Vyhýbací manévr vám nemusí vyjít. Můžete se lehce ocitnout mimo silnici a škody budou mnohem vyšší,” doporučuje Pavel Foltýn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události