Zrak

Téměř polovina řidičů špatně vidí! Otestujte se, jak jste na tom vy

Téměř polovina českých řidičů špatně vidí, i přesto si ale sedají za volant. U půlky z nich to přitom může mít výrazné důsledky při řízení. Otestujte se v článku, jak na tom jste vy.

Kampaň, v rámci níž si mohli řidiči ve všech krajích nechat otestovat zrak, organizoval BESIP od srpna do listopadu. Z výsledků měření vyplynulo, že přes 44 procent řidičů má "špatnou ostrost vidění". To znamená, že buď špatně vidí, nebo používá špatné brýle či kontaktní čočky.

Zhruba u poloviny z nich pak špatný zrak může mít na jejich řízení výrazný vliv - nevidí například dostatečně ostře na větší vzdálenost. U přibližně osmi procent řidičů byly výsledky tak otřesné, že by neměli usednout za volant, přestože nosí brýle nebo čočky.

Lidé s ostrostí zraku pod 50 procent by totiž vůbec neměli řídit. Ti, kteří mají ostrost zraku nad 90 procent, nemusejí ještě na řízení nosit žádné korekční pomůcky. Většina lidí ale přiznala, že na lékařské prohlídky nechodí pravidelně nebo tak, jak by měli.

Související obsah

 

Podle statistik ministerstva dopravy má řidičský průkaz téměř šest milionů Čechů. Asi 1,3 milionu z nich musí nosit na řízení brýle nebo kontaktní čočky. Akce BESIPu ale ukázala, že by jich mělo být daleko víc - někteří totiž o tom, že by mají špatný zrak, nevědí, nebo to nemají minimálně potvrzené od lékaře.

Test ostrosti zraku

Zda dobře vidíte, si můžete vyzkoušet i z pohodlí domova. Následující tabulku s písmeny si na obrazovce zvětšete tak, aby na šířku měřila 11,5 centimetru (stiskněte tlačítko CTRL a tlačítko +). Sedněte si do vzdálenosti tři metrů od monitoru, vždy si zakryjte jedno oko a čtěte řádky.

*Na řešení všech testů se můžete podívat v druhé části článku

Rozlišení odstínů

V dalším testu zjistíte, jestli dokážete správně odlišit různé odstíny barev. Připravte si tužku, papír a stopky. Na každém obrázku budete muset určit, který čtvereček v mřížce má odlišný odstín než ty ostatní. Máte na to minutu, na papír si zapisujte souřadnice.

Související obsah

Určování obrazců

V každém kolečku se ukrývá zvíře nebo věc, kterou běžně používáme - vždy jsou vyvedeny o něco světlejším nebo tmavším odstínem. Pokud je na první pohled nevidíte, nezoufejte. Zkuste se na kolečko zadívat déle, případně z jiného úhlu.


Výsledky testů najdete na další stránce:

Test ostrosti zraku

Korekci zraku, tedy brýle nebo kontaktní čočky, budete nejspíš potřebovat v případě, že už ani oběma očima nepřečtete šestý řádek (označený 6/6).

Rozlišení odstínů

1. 1A
2. 1B
3. 3B
4. 5D
5. 5A
6. 2A
7. 2E
8. 1B
9. 2D
10. 5F
11. 6F
12. 5D
13. 3B
14. 3B
15. 8A
16. 4F
17. 5F
18. 9E
19. 3D
20. 7I
21. 1C
22. 3F
23. 6B
24. 8I
25. 5F
26. 4I
27. 6I
28. 3D
29. 4D
30. 2D

Porovnejte svůj výsledek s naší stupnicí:
Méně než 10 správných odpovědí – měli byste navštívit očního lékaře
10 až 15 správných odpovědí – horší průměr
15 až 20 správných odpovědí – průměrný výsledek
20 až 25 správných odpovědí – nadprůměrný výsledek
Nad 25 správných odpovědí – máte zrak jak ostříž

Související obsah

Určování obrazců

1. tučňák
2. hlava býka
3. letadlo
4. strom
5. kůň
6. banán
7. židle

epa/mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události