CNG

CNG podraží. Stát chce zvednout spotřební daň na dvojnásobek

Od 1. ledna zaplatí majitelé vozidel na stlačený zemní plyn více za tankování. U CNG totiž stoupne spotřební daň. Dosud se za metr krychlový tohoto alternativního paliva platí 1,40 koruny. Po Novém roce to bude dvojnásobek, tedy bezmála tři koruny. A ceny se podle odborníků skokově změní i u čerpacích stanic.

Zemní plyn byl dosud nejlevnější variantou pohonných hmot. U čerpacích stanic je jeho cena o téměř pět korun nižší než podobného množství benzínu a nafty. Jeho výhodnost se ale po Novém roce znatelně sníží.

"Jedná se o dlouhodobou legislativní úpravu, kde je nastaveno, že dochází k postupnému nárůstu sazby daně, aby Česká republika splňovala evropské minimální sazby," uvedl mluvčí ministerstva financí Zdeněk Vojtěch.

Související obsah

Stát si dosud na spotřební dani účtoval z každého metru krychlového korunu a 44 haléřů. Teď to budou téměř tři koruny, tedy dvakrát tolik. Rozdíl podle odborníků zaplatí spotřebitelé. Místo průměrných 27 korun se cena zvýší na 28 korun za kilogram plynu.

Nejvyšší spotřební daň stát vybírá z benzínu a nafty. Přestavba nebo pořízení auta na CNG je sice dražší investice, výhodou jsou ale o polovinu nižší náklady na ujetý kilometr.

"Je to řádově kolem 1,20 koruny na kilometr. Všechny čerpací stanice nejsou vybavené plynem, zatím se nesmí parkovat ve všech parkovacích domech," vypočítal výhody i nevýhody dopravní expert Jan Pechout.

Související obsah

V Česku momentálně jezdí okolo 20 tisíc vozidel na stlačený zemní plyn. Podle odhadu ministerstva dopravy jich za 10 let bude o 30 tisíc víc. "Stát se zavazuje, že nejbližších pět let na tu sazbu nesáhne. To, co bude po pěti letech, se ještě neví," sdělil předseda České asociace LPG Ivan Indráček.

Pokud ročně najedete 15 tisíc kilometrů, zaplatíte za CNG přibližně 14,5 tisíce. Po zdražení by to mohlo být až o tisíc korun víc.
 

Martin Kočárek, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu CNG

Důležité Události