Automobilky

Nejlepší současné auto ke koupi? Kamiq je třetí, porazili ho mrňousové

Nejlepší současné auto ke koupi? Kamiq je třetí, porazili ho mrňousové
Zdroj: European AutoBest

Titul Best Buy Car of Europe se každoročně uděluje nejlepšímu autu, které je aktuálně ke koupi na evropském trhu. Mezi pěticí finalistů byla i Škoda Kamiq. Městské SUV nakonec skončilo třetí.

Nový Opel Corsa je nejlepším autem ke koupi pro rok 2020. Alespoň podle výsledků hlasování mezinárodní poroty v tradiční anketě Organizace European AutoBest.

Těsně za Corsou (17.617 bodů) zůstal další hatchback, Peugeot 208 dostal od porotců jen o 157 hlasů méně. Třetí Škoda Kamiq měla odstup dalších 612 bodů (celkem 16.848 bodů). Až za mladoboleslavským crossoverem skončily Renault Clio (13.383 bodů) a Nissan Juke (12.192 bodů).

Sdružení AutoBest bylo založeno v roce 2000 a svá výroční ocenění uděluje od roku 2001. O titulu rozhoduje mezinárodní porota, kterou aktuálně tvoří dvě automobilové novinářky a 29 novinářů z 31 evropských zemí. “Díky zastoupení 31 zemí má AutoBest největší nezávislou motoristickou porotou v Evropě, která zastupuje 95% evropské populace,” chlubí se organizátoři.

Související obsah

Porotci si z pěti finalistů vybírali po třech favoritech v celkem 13 různých kategoriích, mezi které patří například design exteriéru i interiéru, praktičnost, technologie, bezpečnost nebo šetrnost vůči životnímu prostředí. Hodnotí se i cena, spotřeba, všestrannost a rozsah servisní sítě. Cílem je najít nejlepší nabídku pro evropské zákazníky na současném trhu.

Kategorie mají různé počty bodů, které je možno udělit, maximální celkový počet bodů je 2500. Škodovka v anketě uspěla v roce 2002, kdy titul Best Buy Car of Europe získala Fabia.

O letošním vítězi rozhodly dvoudenní závěrečné testy a prezentace na bývalém okruhu pro závody Formule 1 Intercity Istanbul Park v Turecku. "Bylo to velmi vyrovnané finále. Všichni finalisté jsou skvělým příkladem toho, co je dnes na našem kontinentu považováno za ”Best Buy Car“,” uvedl předseda poroty Ilia Seliktar.

Šéf organizace AutoBest Dan Vardie už vloni předpovídal, že dalším vítězem bude vůz s elektrickým pohonem. “A přesně to se stalo. Nová Corsa je je dokonalým příkladem elektrifikace pro masy. Je to první vůz, který posunul budoucnost blíž k lidem a pomáhá jim přijmout elektrifikaci jako normální vývoj,” dodal.

Který z pěti finalistů by dostal váš hlas?

Škodovka ale neodešla úplně s prázdnou. Získala cenu Smartbest 2019 za digitální asistentku Lauru, která je součástí vyšší výbavy nových aut české značky a umožňuje řidiči komunikovat s autem prostřednictvím hlasu. Porota ocenila, že jde o technologii vyvinutou přímo v automobilce, která propojuje řidiče s umělou inteligencí a přináší novou a snadno použitelnou službu.

Související obsah

Cenu Designbest 2019 dostal současný šéfdesignér Hyundai Motor Group Luc Donckerwolke, který se zároveň stal členem designérské síně slávy. Čtyřiapadesátiletý Belgičan v minulosti pracoval pro Audi, Bentley a Lamborghini, do jeho současného portfolia patří korejské značky Hyundai, Kia a luxusní divize Genesis.

Technologie Skyactiv-X automobilky Mazda získala cenu Technobest 2019. Skyactiv-X prodlužuje život klasickým spalovacím motorům, mazda dokázala vyladit benzínové jednotky tak, aby zároveň měly nejlepší vlastnosti dieselů.

Cenu Ecobest 2019 si odvezl nový Volkswagen ID.3. Model poprvé využívá novou platformu MEB, která má VW dostat na pozici lídra v éře elektromobility. Do roku 2025 mají na platformě stát miliony elektrických vozů nejen s logem Volkswagenu.


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události