Škoda Octavia

Neuvěřitelné VIDEO: Oktávka nahradí i náklaďák. Dokáže tohle vaše auto?

Škoda Octavia první generace má pověst ostříleného dělníka, ale tohle?? V Rumunsku ji na silnici zachytili, jak supluje dodávku nebo malý náklaďák. Paleta cihel na střeše už je ale trochu moc. Podívejte se sami.

Taková paleta cihel může vážit zhruba 1100 až 1400 kilogramů. Naložili byste si to na střechu svého osobního auta? V Rumunsku se s tím nepářou, jak je vidět na záběrech v úvodu článku.

Autoři videa se dost pobavili, když před sebou spatřili přetíženou oktávku první generace s obřím nákladem. Jestli se bavil i šofér škodovky, nebo se spíš modlil, aby auto vůbec dojelo, to není ze záběrů zřejmé.

Se svým vozem to každopádně radši nezkoušejte. Třeba to na krátkou vzdálenost zvládne, ale zničit si toho můžete rozhodně dost.

A taková jízda může být také hodně nebezpečná pro posádku a ostatní účastníky provozu. Přetížený vůz se snadno změní v neřízenou střelu, jejíž chování se nedá předvídat.

Experti upozorňují, že i plně obsazený vůz s naloženým kufrem a třeba těžkým střešním boxem se bude chovat výrazně jinak, než normálně zatížené auto. Bude mít mnohem delší brzdnou dráhu a v zatáčkách se bude mnohem hůř ovládat. A co teprve auto s vysokou paletou cihel… Stabilizační elektronika ESP si s takovým náporem rozhodně neporadí, přijde prudší zatáčka a je po legraci.

Související obsah

Vyznáte se v hmotnostech uvedených v dokumentaci vašeho auta? Jak poznáte kolik uveze a kolik ještě můžete naložit?

Pohotovostní hmotnost - je to část celkové hmotnosti a udává váhu kompletně vybaveného auta s povinnou výbavou, nářadím a s plnou zásobou provozních kapalin (většinou se počítá s 90 % paliva v nádrži). Nezahrnuje hmotnost posádky ani nákladu.

Provozní hmotnost - přidává k té pohotovostní i váhu řidiče - podle normy EU má takový průměrný normovaný šofér 75 kilo. Někdy je v dokumentech uvedena jako “pohotovostní hmotnost s řidičem”. Taková jedničková oktávka může mít s řidičem a paletou na střeše kolem 2600 kilogramů.

Užitečná hmotnost (užitečné zatížení) - další částí celkové hmotnosti vozidla udává souhrnnou váhu posádky a nákladu, který lze do vozidla naložit, aniž by došlo k přetížení, přílišnému ovlivnění jízdních vlastností nebo poškození. U oktávky to bývá kolem 600 kilo.

Související obsah

Celková hmotnost - je součtem pohotovostní a užitečné hmotnosti, udává tedy hmotnost auta s provozními náplněmi, maximálním počtem cestujících a plně naloženým zavazadlovým prostorem.

Při nakládání na střechu je také potřeba počítat s tím, že nosnost střechy běžného osobního vozu bývá jen kolem 75 kg. A dalším údajem, na který je při nakládání auta potřeba myslet, je i předepsané nahuštění pneumatik.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Octavia

Důležité Události