Ceny pohonných hmot

Ceny paliva letí rychle vzhůru. Litr může stát až 35 korun, kvůli Íránu

Ceny paliva letí rychle vzhůru. Litr může stát až 35 korun, kvůli Íránu
Ilustrační snímek | Zdroj: Getty Images

Pohonné hmoty v Česku citelně zdražují, prodejci ”dohánějí“ prosincové zdražení ropy. Pokud se vyostří americko-íránský konflikt, přijde navíc další zdražování.

S příchodem nového roku začaly v Česku citelně zdražovat pohonné hmoty. V uplynulém týdnu zdražil jak benzín, tak nafta. Průměrná cena je o 36 haléřů vyšší, litr benzínu tak stojí 32,36 Kč, litr nafty 32,05 koruny. Palivo je tak podle údajů CCS nejdražší od loňského října.

Navzdory zdražování ropy na světovém trhu pohonné hmoty v Česku během prosince zlevnily a teprve teď to prodejci pohonných hmot s obvyklým zpožděním ”dohánějí“. Benzín i nafta se tak nyní prodávají o zhruba 45 haléřů na litr dráže než na Silvestra 2019.

Související obsah

“Ropa typu Brent během posledního měsíce loňského roku zdražila o více než osm procent, přičemž čerpací stanice v Česku toto zdražení promítají do cen právě až nyní. Vždyť ještě právě na Silvestra 2019 byly benzín i nafta v ČR znatelně levnější než na začátku toho samého měsíce, tedy prosince 2019. Benzín během prosince zlevnil z 32,16 na 31,95 koruny za litr, zatímco nafta z 31,71 na 31,59 koruny za litr,” upozorňuje hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Koruna sice od začátku prosince do dneška vůči dolaru zpevnila, o více než dvě procenta, ale zhodnocení české měny není s to absorbovat veškerý nárůst cen ropy, k němuž od začátku prosince na světovém trhu došlo

Napjatá situace mezi USA a Íránem

Navíc se na cenách teprve projeví stupňování napětí v americko-íránském konfliktu, které zdražilo ropu na takřka čtyřměsíční maxima. “Pokud bude eskalace pokračovat, do konce února by jak benzín, tak nafta mohly v Česku zdražit až o 1,50 na litr, odhaduje Kovanda. “V tuto chvíli je však pravděpodobnější zmírňování napětí,” dodává.

Americký prezident Donald Trump signalizuje, že nemíní vojenské napětí stupňovat, byť oznámil nové ekonomické sankce vůči Teheránu. “Trhy tento postoj americké administrativy přijímají s úlevou, cena ropy aktuálně klesá. V tuto chvíli se totiž zdá, že ani íránská, ani americká strana nechtějí přilévat oleje do ohně. Otázkou samozřejmě je, zda jim tento postoj vydrží. Postoj Teheránu lze vnímat tak, že si prostě uvědomil, proti jaké vojenské a technologické převaze stojí. Trump zase evidentně nechce vojenský střet, neboť jistě vnímá, že u svých potenciálních voličů mu žádné extra politické body a voličské hlasy v souhrnu nepřinese,” komentuje ekonom.

Související obsah

Pokud by se situace na Blízkém východě zvláštním způsobem vyhrotila, nelze vyloučit, že se ropa Brent bude prodávat až kolem 90 až 100 dolarů za barel. Například v případě déletrvajícího kompletního zablokování Hormuzského průlivu ze strany Íránu hrozí zdražení ropy až do pásma mezi 90 a 100 dolary za barel. “V Česku by pak pohonné hmoty zdražily do pásma od 35 do 40 korun za litr, což je ovšem zatím opravdu jen krajní scénář. V základním scénáři je třeba počítat pro příští týdny jen mírně rostoucí ceny pohonných hmot v ČR. Během příštího týdne dojde ke zdražení v rozsahu od 15 do 25 haléřů za litr,” dodává Lukáš Kovanda.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ceny pohonných hmot

Důležité Události