Bezpečnost

Obětí nehod je moc, situace se nelepší. Co s tím chce dělat policie?

Obětí nehod je moc, situace se nelepší. Co s tím chce dělat policie?
Zdroj: TV Nova

V roce 2019 zemřelo při dopravních nehodách 547 lidí, dalších 2110 osob bylo těžce zraněno. Na českých silnicích se tak v průměru každé 3 hodiny a 18 minut stane závažná dopravní nehoda, buď smrtelná nebo s těžkým zraněním.

Statistiky loňského roku evidují historicky nejméně těžkých zranění při dopravních nehodách od roku 1961.

Počet lehce zraněných poklesl o 5 % proti předchozímu roku. Obětí na životech je oproti roku 2018 o 18 méně, na druhou stranu je to pořád více než v letech 2016 a 2017. Nejvíce tragickým dnem uplynulého roku byl 11. listopad, během něhož přišlo o život 9 lidí.

"Přestože rok 2019 přinesl některá pozitivní zlepšení v bezpečnosti na silnicích, více než 540 ztracených životů je příliš vysoké číslo,které představuje nespočet lidských tragédií. Abychom počet smrtelných nehod snížili, potřebujeme konkrétní, měřitelná opatření nejen v prevenci, ale i v policejním dohledu, bezpečnější infrastruktuře a účinné legislativě. Proto jsem obnovil činnost Rady vlády pro bezpečnost silničního provozu, která již připravila a schválila více než 40 opatření pro letošní rok. Připravujeme také akční plán BESIP na další dva roky a strategii na období od roku 2021," prohlašuje ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Související obsah

Policie eviduje za loňský rok 107.572 nehod, proti roku 2018 to je skoro o 3 % víc.

Národní strategie bezpečnosti silničního provozu kladla za cíl pro rok 2019, aby počet usmrcených nebyl vyšší než 362 a těžce zraněných 2222. V počtu mrtvých tak za předpoklady pořád výrazně zaostáváme.

"V mnoha případech je linie mezi usmrcením a přežitím s těžkým zraněním velmi tenká.Na jedné straně je pozitivní, že celkově byly závažné následky nehod (úmrtí a těžká zranění) historicky nejnižší. Na straně druhé přišlo na našich silnicích o život během jednoho roku 547 osob. To je obrovská ztráta. A to se bavíme o osobách usmrcených do 24 hodin. Po započtení osob, které v důsledku nehod podlehly následkům zranění do 30 dní od nehody, naroste tento počet zpravidla o dalších 10 %. Takový stav bychom neměli akceptovat a bezpečnost silničního provozu postavit jako jasný cíl veřejné správy i osobního vnímání jak řidičů, tak ostatních účastníků silničního provozu,“ podotýká vedoucí BESIP Tomáš Neřold.

"Počet usmrcených mohl být výrazně nižší. Například viníci pod vlivem alkoholu nebo návykových látek usmrtili vloni 62 osob. Přestože bylo meziročně evidováno o 14 obětí méně,podíl na všech usmrcených osobách činil více než 11 %. K dalším zbytečným následkům dopravních nehod lze jednoznačně také přiřadit relativně vysoký podíl cestujících ve vozidlech, kteří nebyli připoutáni bezpečnostním pásem – zdaleka se to netýká jen řidičů, ale také spolujezdců,“ dodal Neřold.

Související obsah

Strategie bezpečnosti, která má za cíl snížit počet usmrcených a těžce zraněných osob v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích v České republice, předpokládá pro rok 2020 maximálně 333 usmrcených a 2122 těžce zraněných osob. Aby byl splněn cíl, musel by letos poklesnout počet usmrcených nehod o 214 osob, tj. meziročně o téměř 40 %.

Rada vlády pro bezpečnost silničního provozu, které předsedá ministr dopravy, připravila pro příští rok víc než 40 opatření, která mají pomoci snížit závažné následky dopravních nehod. Mezi hlavní opatření, která bude ministerstvo dopravy v roce 2020 prosazovat, patří legislativní změny, jako je úprava trestů za dopravní přestupky včetně úpravy bodového systému. Ten by měl více postihovat nejzávažnější přestupky.

Související obsah

Další změnou by mohl být vznik rehabilitačního programu pro recidivní řidiče. Vzniknout by měl také nový informační systém, který bude vyhodnocovat místa nehod a informovat jak o nich, tak o aktuálních opravách a uzavírkách v provozu.

Další připravené opatření se týkají preventivních kampaní, dopravní výchovy či posílení dohledu.

Policie chce být na silnicích v roce 2020 víc vidět. Vloni hlídky odhalily přes 426 tisíc přestupků, rozdaly téměř 400 pokut, na kterých vybraly víc než 233 milionů korun, a řidiči vyfasovali přes 35 tisíc trestných bodů.

Letos se chce policie víc zaměřit na nepozornost za volantem i na kamiony na dálnicích. Tady jsou její hlavní priority pro roku 2020:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události