D1

Špatné počasí zakazuje kamionům na D1 předjíždět. Na nové značky kašlou

Řidiči kamionů si na dálnici D1 příliš nelámou hlavu se zákazem předjíždění, který jim na Vysočině při špatném počasí ukládají od nového roku proměnné dopravní značky. Přitom někteří už za porušení tohoto zákazu dostali vysoké pokuty. Ředitelství silnic a dálnic ale přiznává, že systém není úplně bezchybný.

Takovou situaci zná řada řidičů. Hustá mlha na D1 na Vysočině. Řada řidičů kamiónů a nákladních aut nerespektuje proměnné značky, které jim při tomto počasí zakazují předjíždět.

Přesvědčil se o tom i náš reportér. "Úsekem jsme projížděli od Měřína k Jihlavě. Na třicetikilometrovém úseku D1, na kterém jsou proměnné značky, jsme napočítali hned tři hříšníky," popsal reportér Televize Nova David Pik.

Kromě úseku mezi Měřínem a Větrným Jeníkovem ve směru na Prahu jsou zákazové značky osazeny také mezi Koberovicemi a Větrným Jeníkovem ve směru na Brno. Těm, co porušují předpisy, hrozí desetitisícová pokuta, připsání sedmi bodů a zákaz řízení na rok.

Související obsah

"Od začátku letošního roku jsme za přestupky na porušování těchto dopravních značek uložili pokuty v řádech jednotek," uvedla Dana Čírtková, mluvčí policie Kraje Vysočina.

"Když je sníh, tak bych to uznával, kdy je mlha tak asi ne. Štve mě to, protože mě to zdržuje, když jede někdo šedesátkou do kopce a já můžu jet osmdesát," komentuje nové nařízení řidič kamionu Vlastimil Tománek.

Související obsah

Zatím je plánováno, že proměnné zákazové značky budou na D1 na Vysočině fungovat do konce února. Hlavním důvodem jejich osazení totiž bylo, aby zamezily tomu, aby uvízlé kamiony ve všech dálničních pruzích při sněhových vánicích dálnici úplně zablokovaly - jako se to stalo několikrát během loňské zimy. Co se značkami bude od března, se teprve bude rozhodovat.

David Pik

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události