Kamion

Tohle napáchal led ze střechy auta! Nehoda vyvolala spor s kamioňáky

Tohle napáchal led ze střechy auta! Nehoda vyvolala spor s kamioňáky
Zdroj: HZS Libereckého kraje

Taky už vám za jízdy na auto spadl led uvolněný ze střechy jiného vozu? Může to být velmi nebezpečné. Terčem kritiky jsou hlavně řidiči kamionů. Ti se však brání, že v řadě případů ani nemají, jak střehu návěsu očistit.

Zraněním řidiče i jeho psa skončila pondělní nehoda v Turnově. Mohla za ní ledová kra, která se uvolnila ze střechy protijedoucího vozidla a spadla řidiči přímo na čelní sklo. Silný náraz ho rozbil. Jen se stěstím neměla následná nehoda horší následky.

“V souvislosti s touto události došlo ke zranění řidiče a také psa, který cestoval v autě spolu s řidičem,” potvrdili hasiči Libereckého kraje. Řidiče ošetřili a předali záchrance.

Je to příklad, jak nebezpečný může být neočištěný led na střeše vozidel, obzvláště na návěsech kamionů. Kamioňáci to také na sociálních sítích okamžitě schytali za to, že na sundavání ledu často kašlou.

Související obsah


“Až led z vašeho vozu někoho poškodí na zdraví nebo majetku, váš zaměstnavatel vás v tom nechá, protože je to vaše povinnost uvést vozidlo do odpovídajícího stavu před jízdou,” upozorňuje jeden z kritiků. “Příště se může stát něco mnohem horšího,” přidávají se další.

Upozorňují na zákonnou povinnost - odstranění nečistot, které zabraňují řidiči ve výhledu vpřed, do stran nebo vzad, požaduje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Novela, která tuto povinnost konkrétně stanovila, začala platit před dvěma lety. A stejně tak musí řidiči před jízdou odstranit z vozidla a nákladu kusy ledu a sněhu, které by se mohly během jízdy uvolnit.

Co říká český zákon?

Řidič nesmí:

i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,

j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích

Podobná jsou pravidla v Německu, Rakousku i Slovensku a řidičům za porušení hrozí vysoké pokuty.

Jenomže kamioňáci se snaží ostatním vysvětlit, že nemají prostředky, jak pokaždé přimrzlý led ze střechy uklidit. “Je to 4 metry vysoko a na střechu u plachtového návěsu nebo valníku se nesmí šlapat,” upozorňuje jeden ze šoférů. “Je o hubu lézt nahoru a spadnout, nikdo vám nic nedá až se rozmlátíte. Tancovat po zmrzlé střeše čtyři metry nad zemí, kdy nejsem a ani nemůžu být ničím zajištěný, to opravdu ne. Žiju jen jednou.”

Související obsah

Profesionálové volají po instalaci ramp u odstavných parkovišť, ze kterých by se mohli pohodlně ke střeše dostat. Podobné jsou na některých místech v Německu, ale ani tam to není běžná výbava parkovišť.

  

Očištění kamionů by měl zajistit dopravce, ale když je řidič na dlouhé cestě po Evropě, dopravce mu sotva pomůže.

  

“Buď se mají upravit návěsy, vytvořit kotvící body pro zajištění proti pádu, proškolit v práci ve výškách nebo vybudovat parkoviště a rampy. Nebo má dopravce zajistit bezpečné odstranění třeba s plošiny. Někdo řekne, že to jsou peníze navíc, ale kolik má hodnotu lidský život!!!? Mělo by se něco změnit. Ale podle mě házet to na řidiče není dobře. Ano, ohrožuje, ale není v jeho silách to bez ohrožení sebe odstranit,” přidává svůj názor další řidič.

V Jihlavě se sníh ze střechy sesunul na zaparkované auto:

 

Nebezpečí nehrozí jen při pádu ledu ze střechy auta, ale i z domu. Zmrzlý sníh a led spadl ze střechy domu přímo na vůz pana Kašíka. "Ráno jsem přišel a volal mi kolega, ať se jdu podívat na auto a ať si sednu, že mám promáčklou střechu, že spadl sníh ze střechy," řekl majitel poničeného vozidla.

Jihlavský majitel poničeného auta teď bude muset vzniklou škodu řešit s pojišťovnou a vlastníkem domu, který má povinnost nechat sníh a led ze střechy odstranit. V tomto případě šlo jen o plechy, mohlo jít ale i o životy chodců. "Na kamarádku takhle spadla kra a přišla málem o ruku. Je to velice nebezpečný," uvedla jedna z obyvatel Jihlavy.

Související obsah

"Pracovníci oddělení správy realit pravidelně chodí po městě a společně s městskou policií kontrolují střechy domů a sníh na nich," řekla Aneta Hrdličková, mluvčí jihlavského magistrátu.

Odstraňování ledu a sněhu ze střech domů provádějí specializované firmy. Používají k tomu výškovou techniku a práce vyjde v průměru na zhruba tisícovku. "Srážíme ty rampouchy, srážíme ty převisy, jsou to desítky výjezdů za zimu," řekl jeden z majitelů odklízecí firmy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Kamion

Důležité Události