Autoservis

Nepořádek v autě? Triky, jak na to rychle a s co nejmenší námahou

Nepořádek v autě? Triky, jak na to rychle a s co nejmenší námahou
Zdroj: Profimedia

Pravidelné čištění interiéru auta výrazně zlepší pocit čistoty, zabrání usazování staré špíny, a přitom vůbec nemusí zabrat hodně času.

Stejně jako čisté auto zvenku, je pořádek uvnitř auta vizitkou majitele. “Auta se zachovalými interiéry jsou prodejná mnohem rychleji a za vyšší ceny,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Nejlepší místo, kde si můžete sami rychle vyčistit interiér vozu je samoobslužná myčka nebo čerpací stanice. K uspokojivému výsledku stačí fungující vysavač a vlhká utěrka z mikrovlákna.

Příprava auta před vysáváním

Obvyklá cena vysavače je 10 korun za 5 minut. Rychlé luxování vyjde na jednu až dvě desetikoruny. Před vhozením mince do vysavače je dobré si auto připravit. Otevřete všechny dveře a vyjměte koberečky. Do igelitky vyndejte z přihrádek všechny předměty, které nechcete vysát, jako třeba bižuterii, kosmetiku, brýle nebo účtenky. Igelitku uložte do kufru. Vyhoďte všechny odpadky. Vyklepejte koberce a položte je vedle vysavače. Později se k nim vrátíte.

Související obsah

Postup vysávání

Začněte na místě řidiče, které bývá nejvíce znečištěné. Posuňte sedačku co nejvíc dozadu. Když je u řidiče hotovo, posuňte sedačku řidiče naopak co nejvíc vpřed, abyste měli dostatek prostoru na luxování místa za řidičem. Třetí v pořadí je místo spolujezdce a pak místo za ním. Nezapomeňte vysát i sedačky a vyklizené přihrádky. Pokud máte velký kufr, sklopte zadní sedačky, vyluxujte část kufru zevnitř a zbytek zvenku. Po vyčištění zavřete kufr s věcmi a jako poslední se vraťte s vysavačem k vyklepaným koberečkům. Čisté koberce vložte zpět. Luxování je hotové.

Triky s vysavačem

Vysávání vysavačem s tlustou hadicí a velkou hubicí hodně namáhá zápěstí. Pro snížení námahy je dobrým trikem držet hubici co nejníže u sací hrany a vtáhnout si do auta větší oblouk hadice. Nebude vám tolik páčit ruku. K vysavači zajíždějte autem na úroveň zadních dveří. Hadicí pak dosáhnete dopředu i do kufru. Nechte si dostatek místa na úplné otevření dveří. Při luxování je také potřeba myslet na prevenci proti krádežím a nenechávat válet mnohdy cenné věci kolem auta nebo v otevřeném kufru. V zavřeném kufru jsou věci ve větším bezpečí.

Související obsah

Triky s utěrkou

Vlhkou mikrovláknovou utěrkou postupujte shora dolů. Od nejčistších ploch až po ty nejvíce znečištěné. Otřete vše, co v autě vidíte. Palubní desku, přístroje, páčky pod volantem, volant, řadící páku, manžetu řadící páky, sedačky, opěrky hlavy, kliky, čalounění dveří, kapsy ve dveřích, prahy atd. Utěrku pak nezapomeňte vzít domů vyprat, aby byla napříště zase čistá.

Související obsah

Pravidelným úklidem se také předchází vzniku různých nelibých vůní uvnitř vozu. “Zápach v interiéru dokáže v některých případech dost výrazně srazit cenu i u jinak pěkného auta,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události