Dálniční známky

Pozor na staré dálniční známky! Trik s fénem a další rady, jak se jich zbavit

Pozor na staré dálniční známky! Trik s fénem a další rady, jak se jich zbavit
Zdroj: TV Nova

Každoroční rituál je tady… S koncem ledna definitivně skončila platnost loňských dálničních známek a je třeba je nahradit novými kupóny. Jinak řidičům hrozí vysoké pokuty. Jak se starých známek, co nejsnadněji zbavit?

Příští rok otravnému odlepování a nalepování dálničních známek odzvoní. Od 1. ledna 2021 konečně začneme platit za dálnice elektronicky.

Související obsah

Ještě dvakrát je však nutné provést tradiční rituál odlepování. Pokud by řidič po 1. únoru vyjel na dálnici se starým kupónem, hrozí mu na místě pokuta až 5.000 korun, či dokonce 100.000 korun ve správní řízení. I když má vedle nalepený nový.

Jak se tedy staré známky elegantně zbavit?

Známka je schválně udělaná tak, aby nešla jednoduše odlepit - kromě silného lepidla je i perforovaná, aby se při pokusech o odlepení potrhala. Není však nutné si zlámat nehty nebo se celý rok dívat na nevzhledné stopy po lepidle.

Speciální škrabky

Místo nehtů, kreditní karty či škrabky na led radši použijte speciální škrabky. Dobře funguje například škrabka na sklokeramickou desku původně určená na odstraňování připálenin. Za 10 vteřin je hotovo. K dostání jsou také podobné škrabky přímo na dálniční známky, mívají je i na čerpacích stanicích.

Starý dobrý fén

Budete potřebovat zajet někam k zásuvce, ale vyplatí se to. Když zahřejete starou známku fénem na vlasy, lepidlo povolí a když budete postupovat pomalu, zvládnete známku sundat bez viditelných stop.

Související obsah

Technický benzín nebo odmašťovač

Pokud vám na okně přece jen zůstanou stopy po lepidle, zbavíte se jich technickým benzínem, lihem nebo s trochu větším úsilím i odmašťovačem. Na odmaštěné sklo se vám pak bude lépe lepit nová známka.

Pozor na žiletku!

Někteří řidiči si berou na pomoc žiletku. U ní ale hrozí, že se pořežete nebo si poškrábete sklo. Autoservisy před neodborným sundáváním varují a odstranění nabízejí jako službu za poplatek nebo v rámci pravidelné kontroly.

Související obsah

Pomozte si už při lepení

Za rok budete papírovou dálniční známku sundavat naposledy. Pokud si to chcete usnadnit, můžete použít starý osvědčený trik už při lepení té letošní - po zapsání SPZ a sundání ochranné folie si známku dvakrát či třikrát nalepte třeba na džíny nebo bavlněné tričko. Chloupky a jemný prach totiž přilnou na vrstvu lepidla. Známka pořád lepí, ale už ne tak extrémně, a její sundání vám pak nezabere víc než pár vteřin a půjde to i bez škrabky a fénu.

Známku pak nalepte do pravého dolního rohu čelního okna, ale nezapomeňte zapsat SPZ auta, bez ní je známka posuzována jako neplatná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události