Prodej aut

Chcete si pořídit auto? Máte nejvyšší čas, ceny letos porostou i u ojetin!

Pokud plánujete letos koupit nové auto, měli byste si pospíšit. Podle odborníků totiž v tomto roce vozy podraží. Zvedání cen se týká i ojetých a zánovních vozů, o které je stále větší zájem.

Odborníci radí s nákupem auta letos neotálet. Ceny nových aut totiž dlouhodobě rostou a jinak tomu nebude ani letos.

Cenu nových aut zvedají především stále vyšší nároky na snížení emisí i nové technologie. Řidiči proto stále častěji dávají přednost výhodnější ceně před vůní novoty.

”Zákazníci se částečně přesouvají na trh ojetých aut, protože ceny nových aut zdražují,” potvrzuje výkonný ředitel AAA Auto Petr Vaněček.

Související obsah

Jenže letos by si měli peněženky připravit i ti, kteří pro auto vyrazí do autobazaru. “My čekáme, že poptávka po ojetých autech v letošním roce stoupne až o deset procent a zhruba ve stejné výši dojde k nárůstu ceny v průběhu roku,” odhaduje Vaněček.

I na trhu ojetin se totiž promítne nárůst ceny nových aut, navíc zdražení nahraje vyšší poptávka. Už letošní leden byl rekordní. “Letošní teplé lednové počasí má významný vliv na zvýšený zájem lidí o výměnu automobilu, proto se nejen zvýšila nabídka automobilů, ale vzrostla i poptávka po nich. Jen v našich autocentrech jsme v lednu prodali o 19% více aut než vloni a uplynulý měsíc tak pro nás byl s více než 7000 vozy prodejně nejsilnějším lednem za skoro třicet let působení na trhu,” doplňuje Karolína Topolová, ředitelka skupiny Aures Holdings provozující síť autocenter AAA Auto.

Související obsah

Naopak zájem o nová auta podle odborníků dlouhodobě klesá. Vloni se v Česku prodalo zhruba 250 tisíc nových vozů, ojetin třikrát tolik.

Mezi českými zákazníky je stále největší zájem o SUV a rodinné vozy. Ve výbavě vyžaduje český zákazník hlavně bezpečnostní prvky.
 

JM / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Prodej aut

Důležité Události