Prodej aut

Na co se zeptat, když kupujete ojetý vůz? 5 nejdůležitějších otázek

Na co se zeptat, když kupujete ojetý vůz? 5 nejdůležitějších otázek
Zdroj: Profimedia

Při výběru ojetého vozu je třeba zodpovědět celou řadu otázek, které v případě nákupu nového vozu vůbec řešit nemusíme. Podívejte se, na co byste se měli prodávajícího určitě zeptat, ať už kupujete ojetý vůz od profesionálního prodejce nebo od soukromé osoby.

“Ochota a schopnost podat o prodávaném voze maximum informací ukazuje, s jak profesionálním prodejcem zákazník jedná,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA a doporučuje: „Jestliže si zákazník není jistý co měl u vozu zkontrolovat a na co se ptát, doporučujeme, ať si s sebou vezme k prodeji odborníka, nebo ať před prodejem požádá o kontrolu vozu v autorizovaném servisu.“

Jaký je skutečný rok výroby?

Ve velkém technickém průkazu naleznete pouze datum uvedení vozidla do provozu. Rok výroby v technickém průkazu zapsán není. Cena vozidla by ale měla být stanovena podle roku výroby, nikoliv podle data uvedení do provozu. Solidní prodejce by měl být schopen vám skutečný rok výroby doložit, protože je zakódován v sedmnáctimístném čísle VIN.


Nebylo číslo VIN nějak upraveno?

Čísla VIN bývají upravena u kradených vozidel nebo v případě jiných podvodů. Vůz s profesionálně upravenými identifikačními znaky může projít technickou a evidenční kontrolou bez povšimnutí. Čísla VIN obsahují i další kódy, které mají svoji logiku a vytvářejí souvislé řady. Při změně čísla VIN dojde k duplicitě nebo narušení kódové logiky. Tyto anomálie jsou profesionálové schopni odhalit a také jsou schopni vám doložit originální původ čísla VIN.

Související obsah

Je vozidlo bez právní vady?

Na vozidlech mohou váznout různé závazky, jejichž nejhorším důsledkem může být zabavení vozu u nás nebo v zahraničí. Některá vozidla mohou být stále přihlášena v zemi původu, mohou být například zpronevěřená nebo být financována leasingovou společností. Nebo mohou být vyřazena z evidence v zemi původu po totální havárii. Velcí prodejci právní vady prověřují a za správnost toho prověření přebírají záruky.

Související obsah

Bylo vozidlo bourané?

Prověřit, zda bylo vozidlo účastníkem pojistné události lze díky propojení databází pojišťoven jen částečně. V takových databázích nebývají všechny nehody a opravy. Profesionální prodejci při výkupu používají například měrky tloušťky laku, které spolehlivě odhalí lakované díly. Solidní prodejce by neměl mít problém vám písemně doložit, že vůz je nebouraný.

Je vůz v dobrém technickém stavu?

Auto může mít závady, které při zkušební jízdě a prohlídce sami neodhalíte. Proto je dobré pozvat si odborníka. Každý solidní prodejce by měl prohlídku vlastním mechanikem umožnit. U ojetých vozů z důvodu ochrany spotřebitelů pamatuje zákon na skryté vady. Profesionální prodejce za ně ručí dva roky, soukromý pouze po dobu 6 měsíců.

Související obsah

“Jsme vlastníkem drtivé většiny nabízených vozů, a tudíž neseme všechna rizika s prodejem spojená. U vozů pečlivě prověřujeme jejich původ, skutečný stav počítadla kilometrů i technický stav,” popisuje výhody nákupu u velkých prodejců Pavel Foltýn z Auto ESA. “Zakoupený vůz navíc máte možnost v dohodnuté lhůtě vyměnit za jiný a to bez udání důvodu.”

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události