Automobilky

Jak virus zasáhl trh? Registrovaných aut v Česku ubylo nejvíc v historii

Jak virus zasáhl trh? Registrovaných aut v Česku ubylo nejvíc v historii
Zdroj: Profimedia

Mimořádná opatření v souvislosti s pandemií koronaviru tvrdě dopadla na český trh s automobily. Aktuální data potvrzují, že prodeje nových aut v březnu propadly o víc než třetinu. A statistiky budou ještě horší, trh dál zůstává paralyzovaný.

Počty registrací nových i ojetých aut z dovozu razantně poznamenalo šíření koronaviru a s tím související opatření v druhé polovině března. Projevilo se uzavření prodejen i výrazné omezení fungování úřadů pro agendy vozidel. Svaz dovozců automobilů (SDA) potvrzuje největší pokles měsíčních registrací vozidel v historii.

Od začátku roku do konce března bylo v Česku registrováno celkem 50.194 nových osobních automobilů, 3650 lehkých užitkových automobilů, 226 autobusů, 1813 nákladních vozidel a
2874 motocyklů.

Související obsah

Za stejné období minulého roku to bylo 59.616 nových osobních automobilů, 5029 lehkých užitkových automobilů, 194 autobusů, 2388 nákladních vozidel a 3401 motocyklů.

Počet registrací tak v prvním pololetí klesl oproti loňsku o 15,80 %

Nejhorší časy ale nastaly až po zavedení mimořádných opatření v půlce března. Za měsíc březen se registrace nových vozů propadly už o 36,32 %

Podívejte se na srovnání počtu registrovaných nových osobních aut:

“Jde o největší pokles měsíčních registrací vozidel v historii,” uvádí SDA. Skutečný propad ale může být ještě větší. “Údaje jsou do jisté míry zkresleny setrvačností procesu prodeje a následné registrace vozidel, proto celkové údaje za měsíc a za čtvrtletí nemusí plně odrážet skutečný stav,” dodává SDA.

Nejprodávanější v prvním pololetí zůstaly vozy české značky Škoda. Následuje Volkswagen, Hyundai, Toyota a Kia.

Vůbec nejprodávanější byla Škoda Octavia, oblíbená zůstává Fabia a nahoru se dere Scala. Škodovkám v první osmičce konkuruje jen Hyundai i30.

Celkově se na začátku roku nejlépe prodávala SUV, na druhém místě jsou vozy nižší střední třídy a malá auta.

Z hlediska paliva vede benzín s 65,76 % (33.007 ks), na druhém místě je nafta s 29,26 % (14.686 ks) a následují elektromobily (741 ks). Osobních vozů s hybridně-elektrickým pohonem bylo registrováno 2 571, z toho plug-in hybridů 463.

Nejoblíbenější barvy jsou šedá (13.360 ks registrovaných osobních vozů) a bílá (13.158 registrací).

Související obsah

Nedávná opatření pochopitelně výrazně omezila i dovozy ojetin. V prvním pololetí jejich registrace proti loňsku celkově poklesly o 11,7 % na 37.045 kusů. Jen za březnu však klesl dovoz o 32,5 %


Průměrné stáří dovážených aut je 10,3 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 50,95 %.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události