Auto roku

Světovým autem roku je obr pro osm lidí. Nejhezčí na světě je ale jiný vůz

Světovým autem roku je obr pro osm lidí. Nejhezčí na světě je ale jiný vůz
Zdroj: Kia / WCOTY

Obrovské SUV Kia Telluride je světovým autem roku 2020. O vítězi tradiční ankety World Car Of The Year (WCOTY) rozholda letos na dálku odborná porota 86 motoristických novinářů z 24 zemí světa. Designéři rozhodovali i o nejhezčím autě a vyhlášeni byli vítězové několika dalších kategorií.

V Evropě tohoto obra jen tak nepotkáme. Prodává se hlavně v Severní Americe a na asijských trzích. Škoda… Kia Telluride sbírá jedno ocenění za druhým a stala se i držitelem titulu Světové auto roku 2020.

Obrovité SUV bylo navrženo tak, aby splnilo požadavky Američanů - měří pět metrů, pojme až osm cestujících a experti na něm oceňují kombinaci nepřehlédnutelného designu s prostornou, mimořádně praktickou a kvalitní kabinou. SUV od uvedení v roce 2019 posbíralo už přes 70 ocenění - bylo mimo jiné korunováno titulem Severoamerický užitkový vůz roku nebo SUV roku magazínu MotorTrend.

Za korejským SUV se na stupni vítězů seřadily dva modely Mazdy: Mazda CX-30 a Mazda 3.

Mezi poraženými finalisty byly Hyundai Sonata, elektrická Kia Soul, Range Rover Evoque, Mercedes-Benz CLA, Mercedes-Benz GLB, Volkswagen Golf a Volkswagen T-Cross. O titul se letos celkově ucházelo 29 modelů, zařazeny mohou být jen vozy, které se prodávají alespoň na pěti trzích na dvou různých kontinentech. Světové auto roku se vyhlašuje už od roku od roku 2005.

Související obsah

Korejská Kia uspěla i v kategorii městských aut, ve které nejvíc zaujal její elektrický crossover e-Soul. schopný absolvovat až 452 km na jedno nabití.

Hned dva tituly má Porsche Taycan, které bylo vyhlášeno luxusní i sportovním autem roku.

Designéři pak mezi nominovanými vybírali vůbec nejhezčí auto. Stala se jím Mazda 3.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto roku

Důležité Události