Za volantem

Zběsilý manévr v křižovatce. Řidič ohrozil životy kvůli pár vteřinám!

Dramatické okamžiky zažilo hned několik řidičů ve středu dopoledne na křižovatce v Bohumíně v Moravskoslezském kraji. Ohrozil je zběsilý řidič náklaďáku, který nevydržel čekat pár vteřin před křižovatkou. Podívejte se na záběry.

Před frekventovanou křižovatkou v Bohumíně brzdí tři vozidla - kamion, osobák a za nimi nákladní auto. Průjezd křížením by jim trval deset, možná dvacet vteřin. Jenomže řidiči nákladního auta se nechtělo čekat ani těch pár okamžiků. Rozhodl se pro riskantní manévr.

Zpoza ostatních vozů vyjel do protisměru a přes plnou čáru se vřítil přímo do křižovatky. Rovnou před auta, která v tu chvíli vyjížděla z vedlejší silnice.

“Nebyla tam ani kolona, před mým vozem byl pouze ten kamion, který do křižovatky přibrzdil. Já jsem chtěl jet doleva, kamion přede mnou pokračoval rovně. Šílenec, který byl v křižovatce z naší strany jako třetí se v tu chvíli rozhodl projet křižovatku protisměrem,” popisuje řidič osobáku, který celou situaci natočil prostřednictvím palubní kamery.

Související obsah

Na záběrech je dobře vidět, jak málo chybělo, aby se náklaďák čelně střetl s přijíždějící stříbrnou Alfou Romeo. Její řidič se díval vlevo, aby dal přednost, a o nákladním voze v protisměru dlouho neměl ani tušení. Zachránila ho rychlá reakce na poslední chvíli.

V ohrožení byl i autor videa, který se chystal odbočovat vlevo, naštěstí až po pár metrech. Další vozidla mohla vjet do křižovatky po hlavní z protisměru…

Podle policie, které jsme záznam poskytli, nebyla situace na silnici zase tak jednoznačná. Dle zákona o provozu na pozemních komunikacích řidič nesmí předjíždět na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz však neplatí na hlavní komunikaci.

I tak se ale řidič podle všeho dopustil přestupku.

"V případě řidiče bílého nákladního vozidla, který byl zachycen při manévru palubní kamerou porušil zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně § 17, odst. 5, písm. b)…řidič nesmí předjíždět, jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet," vysvětluje policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Související obsah

Přestupku se však mohli dopustit i řidiči protijedoucích osobních vozidel. "Obě osobní vozidla přijížděla v protisměru po vedlejší komunikaci a měli dát řidiči nákladnímu vozidlu přednost v jízdě. Nicméně řidič nákladního vozidla může být ohrožen pokutou od 5 do 10 tisíc korun, zákazem činnosti od šesti měsíců do jednoho roku," říká mluvčí.

Policie zároveň vzkazuje, že řidiči, kteří podobné situace natočí, by je měli předat k prošetření. "V případě, že někdo natočí situaci v dopravě, která má znaky přestupkového jednání, měl by učinit oznámení na Policii ČR, nejlépe službě dopravní policie a zároveň dodat důkazní materiál. Oznámení o možném přestupkovém jednání osoba může podat oznámení i na policejním obvodním oddělení," doplňuje Zlatuše Viačková.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události