Dálnice

Dlouhé kolony nezmizely. Kamiony teď stojí na druhé straně hranice

Situace na dálnicích před hranicemi s Německem se začíná částečně uklidňovat. Od úterka, kdy začalo platit nařízení o evidenci každého, kdo přes hranice projede, byly na přechodech mnoha-kilometrové kolony. Na D8 měly přes 25 kilometrů. Na české straně se už sice netvoří, ale teď je pro změnu zablokovaný směr z Německa.

Kolony kamionů se táhly desítky kilometrů daleko, blokovaly pravý jízdní pruh a často i výjezdy z dálnice. Řidiči osobních aut se kvůli tomu dostávali do problémů, protože sjet nebo najet na dálnici šlo jen s velkým rizikem.

Tak v posledních dnech vypadala situace na dálnici D8 směrem k severní hranici Česka s Německem.

Ve čtvrtek už byla situace diametrálně odlišná - kolony zmizely. Polevil největší nápor přijíždějících řidičů a policie zbytek kamionů přesměrovala na jiné hraniční přejezdy.

“My jsme posílili výkon služby na hraničním přechodu Krásný Les i na Hoře Svatého Šebestiána. Zdvojnásobili jsme počet sloužících policistů,” vysvětlila policejní mluvčí Jana Slámová.

Související obsah

Kolony však teď stojí před hranicí směrem z Německa. A dosahují podobně jako v předchozích dnech u nás několika desítek kilometrů. Jde hlavně o kamiony, které se po vyložení nákladu v Německu vracejí do Česka nebo jiných zemí.

Podle řidičů se kolony tvoří kvůli zdlouhavému zapisování údajů do evidence toho kdo a na jak dlouho vycestoval.

“Teď po mně chtějí řidičák, občanku, techničák od auta, což jsem nepochopil, a pracovní smlouvu a samovyplňovací potvrzení o mezinárodní přepravě. Takže jedno auto trvá mez pěti až deseti minutami,” popsal řidič kamionu Josef Pech.

Evidenci od úterka zavedla česká vláda a naštvala tím německého ministra dopravy, kterému vadí, že si každá země tvoří pravidla podle svého a chybí společný postup na úrovni Evropské unie.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události