Za volantem

Umíte jezdit s přívěsným vozíkem? Tohle byste si měli rozhodně osvojit

Umíte jezdit s přívěsným vozíkem? Tohle byste si měli rozhodně osvojit
Zdroj: Profimedia

Jaro je v plném proudu a i přes těžké období začala chalupářská sezóna. Potřebujete na chatu či chalupu odvézt rozměrný náklad a přemýšlíte o tom, že po letech vytáhnete přívěsný vozík nebo si ho půjčíte? A nebo si na něj netroufáte? Přečtěte si několik rad, které by vám měly pomoci, aby vaš jízda nedopadla jako na ilustračním snímku nahoře.

Každý s řidičským průkazem skupiny B může připojit za svoje auto přívěsný vozík o celkové hmotnosti až 750 kilogramů. Takový vozík je možné za osobním autem táhnout bez omezení, pokud má ale více než 750 kg, pak se největší povolená hmotnost auta a vozíku sčítá a nesmí být vyšší než 3500 kg.

Přes 700 kg už dokáže s autem pěkně zacvičit. Jaké jsou tedy zásady bezpečné jízdy s vozíkem?

“Tažení vozíku vyžaduje od řidiče osvojit si nové dovednosti. Příprava, nakládání a jízda s vozíkem mají své zásady. Jejich nedodržení může vést k vážným dopravním nehodám,” varuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Co musíte zkontrolovat

Jako první byste měli věnovat pozornost tažnému vozidlu. Především by vás měl zajímat stav brzd, zda brzdové destičky nejsou u konce své životnosti. Mnoho lidí kontroluje tlak v pneumatikách na autě, ale na vozík zapomíná. Současně zkontrolujte tlak v rezervě vozíku, zda máte klíč na kola a odpovídající zvedák, který bude u přívěsu fungovat. Zkontrolujte pneumatiky, zda nejsou zpuchřelé a nemají na bocích praskliny, zvláště pokud vozík stál několik měsíců venku.

Související obsah

S pomocí druhé osoby zkontrolujte také funkčnost všech světel. Přesvědčte se zda máte platnou STK a zelenou kartu od vozíku (přípojného vozidla).

Příprava na tažení

Vozík před připojením zjistěte dvěma klíny, aby vám nečekaně neujel. Také tažné vozidlo musí být zajištěné - zařazená rychlost a zatažená ruční brzda. Při připojení přívěsného kloubu vozíku (říká se mu žehlička) na kouli tažného auta musí obě části do sebe zapadnout s hlasitým cvaknutím. Je také potřeba použít pojistku zámku. O pevnosti spojení je nutné se přesvědčit zvednutím oje vozíku. Při pohybu nahoru nesmí mít spojení vůli. Vůle značí opotřebený závěsný systém vozíku, který je nutné vyměnit v odborném servisu.

Po připojení elektrické zásuvky je potřeba zkontrolovat stav kabelů, aby nebyly příliš napnuté nebo se nedotýkaly silnice.

Jak nakládat vozík

Náklad musí být zajištěn na ložné ploše proti pohybu, a to i když má přívěs plachtu. Nejtěžší věci umístíme co nejblíže vozidlu. Váha na konci soupravy ji může velice nepříjemně rozkývat!

Podívejte se:

Pokud vám přívěs kýve autem ze strany na stranu, ihned zastavte na bezpečném místě a náklad přeložte.

Tipy pro jízdu s přívěsem

Jestliže nezvládáte couvání s vozíkem, měli byste nejprve trénovat. Nejlépe bez nákladu, abyste nezničili spojku auta.

Související obsah

S přívěsem se jezdí defenzivně. Do zatáček najíždějte více zeširoka a pomaleji než se samotným autem. Kola vozíku jedou užší stopu, mohly by snadno vyjet dovnitř zatáčky mimo silnici nebo do protisměru. Brzděte dříve než jste zvyklí a dodržujte větší bezpečnou vzdálenost. Nebrzděný vozík nemilosrdně prodlužuje brzdnou dráhu. Při jízdě z kopce brzděte motorem nebo přerušovaně, aby se brzdy stačily ochladit. Pod kopcem si podřaďte dříve, abyste se mohli pořádně rozjet.

Couvání

Nejnáročnější bude rozhodně couvání. Zadní část vozíku se vytáčí na opačnou stranu než záď automobilu - když chcete zatočit s přívěsem doprava, volantem musíte točit doleva a naopak. Pokud chcete couvat rovně, buďte opatrní, protože přívěs začne zatáčet i při nepatrně natočené zádi auta. Rada zní: na tu stranu, kam se vám začíná stáčet přívěs, musíte otočit volantem. Přívěs tak opět srovnáte zpátky do přímého směru.

Související obsah

Tažné zařízení v technickém průkazu

“Osobní auto může být použito jako tažné, jen pokud má zapsáno tažné zařízení v technickém průkazu. Některá vozidla mají tažná zařízení přímo z výroby. Dodatečné montáže tažných zařízení na vozy provádí autorizované servisy, které vydávají potvrzení pro registr vozidel o odborné montáži. Na jeho základě registr provede zápis tažného zařízení do velkého a malého technického průkazu,” dodává Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události