Škoda Auto

Škodovka nemohla tři týdny prodávat Octavie. Závada je odstraněna, hlásí

Škodovka nemohla tři týdny prodávat Octavie. Závada je odstraněna, hlásí
Zdroj: Škoda Storyboard

Octavie čtvrté generace se po necelých třech týdnech opět mohou prodávat. Koncernu Volkswagen se podařilo odstranit softwarovou chybu, kvůli které v nových vozech hrozilo selhání systému automatického nouzového volání eCall. Majitelé již prodaných aut by měli zajet do servisů, kde jim software aktualizují.

Koncern Volkswagen vyvinul aktualizovaný software pro vozy Škoda Octavia, VW Golf či Seat Leon. Všechny příbuzné modely se tak mohou opět začít prodávat. Skoro tři týdny byly přitom dodávky nových aut zcela zastaveny.

Za výpadek mohla právě chyba starého softwaru. Kvůli nespolehlivému přenosu dat hrozilo selhání asistenta pro tísňové volání e-Call. Pokud by se závada projevila, systém by nemohl v případě nehody kontaktovat operátory záchranného systému. Systém nouzového volání přitom patří k povinné bezpečnostní výbavě nových aut.

Koncern reagoval na množící se problémy a dodávky zmíněných modelů v půlce května preventivně zastavil. Stopku dostala i zcela nová Octavia.

Související obsah

Teď už prý selhání nehrozí. Pro nové vozy k dispozici aktualizovaný software, který mají dostat všechny nově vyrobené vozy i ty, co už z linek sjely. Majitelé, kteří si už nové Octavie převzali, budou muset navštívit servis, automobilka vyhlásí dobrovolnou svolávací akci.

Systém eCall je pro nové modely v EU povinný už dva roky. Tísňové volání se aktivuje automaticky, pokud senzory ohlásí závažnou nehodu. Vůz naváže hlasové a datové spojení do speciálního centra tísňového volání (eCall vytočí přímo číslo 112) a systém zároveň odešle údaje o pozici auta, směru jízdy, počtu pasažérů, počtu vystřelených airbagů a závažnosti kolize záchranným složkám. Naváže se hlasové volání a řidič je sledován, dokud nepřijede pomoc. Řidič nebo jeho spolucestující mohou zavolat o pomoc také sami stisknutím tlačítka SOS, například pokud jsou svědky nehody jiného vozidla.

Související obsah

Škodovka systémem kromě nových Octavií vybavila i modely Kamiq, Scala a nové Superby s infotainmentem Swing, Bolero, Amundsen a Columbus. A majitelé některých vozů Scala či Kamiq už kvůli systému eCall museli do servisů. Letos v dubnu informoval portál Svolávačky.cz o tom, že automobilka svolává do servisů majitelé modelů Scala a Kamiq vyrobených od března 2019 do února 2020 s tím, s tím, že porucha se projevuje žlutě blikající LED diodou na tlačítku eCall.

Související obsah

Oba modely přitom kvůli podobným problémům Škodovka svolávala už loni v prosinci, kdy do servisů museli majitelé vozů vyrobených v srpnu a září. Servisy řešily závadu rychlou aktualizací softwaru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Auto

Důležité Události