Za volantem

Tohle motá hlavu i zkušeným řidičům. V jakém pořadí auta projedou?

Tohle motá hlavu i zkušeným řidičům. V jakém pořadí auta projedou?
Zdroj: Opel CZ

Pojďme poškádlit mozkové závity, vyzvalo české zastoupení automobilky Opel na sociální síti pod zveřejněným obrázkem křižovatky ve tvaru T. V jakém pořadí auta projedou a proč? Úkol je to na první pohled snadný, ale zdání klame... Jak byste ho vyřešili vy?

Na křižovatce, kde přednost v jízdě není upravena dopravními značkami, platí staré známe pravidlo pravé ruky. Když se podíváte na přiložený obrázek křižovatky ve tvaru písmene T, napadne vás, že je to přece jednoduché - stačí dát přednost zprava.

Jenomže když začnete znázorněnou situaci luštit podrobněji, nejspíš znejistíte. Které auto tedy projede první a v jaké pořadí pojedou další dva vozy?

"Jedná se o klasický chyták z autoškoly, na který odpoví 95 % vlastníků řidičského průkazu špatně. Je to tak zamotané, že je na místě obezřetnost a i když víte, že máte přednost, počítejte s tím, že výše uvedené procento řidičů to neví," napsal pod úkol, který na Facebooku zveřejnilo české zastoupení Opelu, jeden z diskutujících.

Názory na pořadí, ve kterém mají auta křižovatkou projet, se dost různí. A některé jsou dost originální:

"Určující je přeci cena auta, podle toho se odvíjí přednosti…"


"To je přece úplně snadné, první projede ten, kdo má největší klakson…"

Jak je to ale správně a podle pravidel silničního provozu?

"Jedná se o křižovatku, kde není stanovena přednost v jízdě příslušnými dopravními značkami. Pak bude třeba využít ustanovení § 22 odst. 1 a návazně 2 zákona o silničním provozu," vysvětluje dopravní expert Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Takto zní zákon:

(1)   „Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou "Dej přednost v jízdě!" nebo "Stůj, dej přednost v jízdě!" musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.“

To ovšem není náš případ, neboť značky upravující přednost v jízdě tu nejsou, a tak nám pomůže navazující odstavec:


(2)   „Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.“

Související obsah

"Ani to ovšem nestačí k vyřešení dané situace. Vypomůžeme si ještě jedním zákonným ustanovením," podotýká Roman Budský. Konkrétně má na mysli§ 21 odst. 5:

„Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům…“

Jak tedy pravidla rozsoudí tři řidiče na zobrazené křižovatce?

"První najede do křižovatky vozidlo červené. To ovšem musí dát přednost protijedoucímu zelenému vozu. Ten však čeká zprava přijíždějícího modrého kolegu, který však už má zprava volno, a tak může do křižovatky nejen vjet, ale celou ji projet. Po něm následuje zelený automobil, který už má zprava volno. Poslední opustí křižovatku vůz červený, tedy ten, který do křižovatky vjel jako první. Tolik teorie…" popisuje Budský.

1. Červené vozidlo najede do křižovatky, ale dá přednost zelenému autu.

2. Zelené auto pouští zprava přijíždějící světle modré (šedé či stříbrné) vozidlo.

3. Modré auto projede celou křižovatku jako první.

4. Projede zelené vozidlo.

5. Červené auto dokončí odbočovací manévr a projede celou křižovatku poslední.

Ale ouha, v našem případě, kdy každý dává někomu přednost, může být křižovatka na popsané manévry příliš malá… Jak z toho v praxi ven?

Související obsah

"Jeden z řidičů se viditelně vzdá své přednosti v jízdě a projeví vůli vjet do křižovatky a také ji projet jako poslední. Tak třeba červený. Pak už by mělo všechno proběhnout jako po másle. Je to tak otázka předvídavosti, vzájemné ohleduplnosti i řidičského a lidského džentlmenství," dodává dopravní expert.

Kdybyste se v reálném provozu dostali do podobné situace, dejte pozor a držte rady - řidiči by se v tskové situaci neměli agresivně hrnout do křižovatky, ale i na dálku spolu komunikovat a použít zdravý rozum.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události