Automobilový průmysl

Automobilový papež: Přichází 10 let krize! Česko si musí udržet výhodu

Automobilový papež: Přichází 10 let krize! Česko si musí udržet výhodu
Zdroj: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Automobilky v Evropě čeká velmi nejistá budoucnost. Automobilový průmysl zasáhne desetiletá krize a nadchází éra Číny a celé Asie. V rozhovoru pro Interview Plus Českého Rozhlasu to řekl muž, jemuž se přezdívá automobilový papež - německý profesor Ferdinand Dudenhöffer z institutu CAR v Duisburgu.

Celá automobilová branže čelí nevídané krizi, ze které se vzpamatuje až za deset let, prohlašuje to německý profesor Ferdinand Dudenhöffer.

"Zákazníci budou mít v příštích deseti letech mnohem méně peněz na utrácení. Všichni. Hospodářská situace bude opravdu složitá. Spadli jsme hrozně hluboko a kvůli naší dlouhodobé stagnaci potrvá návrat do původního stavu velmi dlouho. Evropa začne oproti ostatním stále víc zaostávat. V Číně to totiž poroste rychle, ve Spojených státech to taky jakž takž půjde, ale v Evropě bude pokračovat ten dosavadní pomalý trend. Takže tam, kde jsme byli loni, budeme opravdu až tak za deset let," tvrdí Dudenhöffer v obsáhlém rozhovoru pro Český rozhlas.

Koronakrize podle něj jen urychluje převrat a naplno odhaluje problémy, které se hromadily už několik předchozích let.

Méně evropských továren

Podle prognózy institutu CAR v německém automobilovém průmysly zanikne zhruba 100.000 pracovních míst. A podobné to bude v dalších zemích - obrovské ztráty má Renault Jaguar Land Rover či Fiat. Na evropském trhu se podle Dudenhöffera bude prodávat méně aut než dřív a bude tu i méně továren. Takže za deset let bude evropský automobilový průmysl vypadat úplně jinak.

Elektromobilita změní dodavatelské řetězce a do hry vstoupí noví hráči, kteří v mnohém nahradí klasické automobilové dodavatele.

Související obsah

Pozice Evropy podle experta oslabí na úkor Číny a Asie obecně. Čína má výrazný náskok v oblasti vývoje technologií zásadních pro digitalizaci aut a elektromobilitu, navíc asijské trhy budou pro automobilky stěžejní. Pro východní Evropu může být takovou "malou Čínou" Rusko, jehož trh je zatím nevyužitý.

Související obsah

Česko musí udržet levné náklady

Jak se to projeví v Česku, které je na automobilovém průmyslu závislé? "U Česka, Slovenska a některých dalších zemí je tu ale jedna naprosto zásadní výhoda – jsou tam mnohem lepší cenové podmínky. A to nejen co se týče mezd pro dělníky, ale třeba i ceny elektřiny a další náklady. Podle mě je důležité, aby si mladší členové Evropské unie tyhle věci střežili, protože jim v budoucnu pomohou udržet si tu svou část automobilového průmyslu," vzkazuje německý expert v rozhovoru pro Český rozhlas.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události