Ojetiny

Nejlepší auta pro seniory: Podle čeho vybírat a kolik stojí oblíbené ojetiny

Nejlepší auta pro seniory: Podle čeho vybírat a kolik stojí oblíbené ojetiny
Zdroj: Profimedia

Na trhu není žádný model auta, určený výhradně pro seniory. Některým vozům ale starší řidiči dávají přednost. Přinášíme přehled modelů, které splňují jejich nejčastější požadavky.

“Zákazníci starších věkových kategorií nejvíce oceňují pohodlné nastupování, dobrý výhled a prostor odpovídající jejich potřebám. Dávají přednost nízké spotřebě před vyšším výkonem. Obvykle ocení, když je vůz v základní výbavě. Nové technologie v oblibě příliš nemají. Často je považují za odvádění pozornosti od řízení. V neposlední řadě je zajímají nízké provozní náklady,” vysvětluje Filip Kučera z Auto Esa.

Menší vůz a nízké náklady

Velmi oblíbeným malým vozem, do kterého se dobře nastupuje, je MPV Hyundai ix20 nebo téměř totožný model Kia Venga. Aktuálně jsou v nabídce vozy od roku 2011 do roku 2017 v cenách od 75 do 206 tisíc korun.

Související obsah

Vyšší pozici nad vozovkou v kategorii menších vozů nabízí také Ford Fusion. V nabídce jsou vozy z roku 2003 do roku 2012 za 33 až 95 tisíc korun.

Zvýšenou stavbu nabízí také MPV Volkswagen Golf Plus. U vozů z let 2005 až 2012 se cena pohybuje od 60 do 165 tisíc korun.

Střední SUV a pohodlí

Podvozek SUV nabízí maximum pohodlí pro nastupování a vystupování zvláště pro osoby se sníženou pohyblivostí. Pohled z větší výšky přináší pocit jistoty. Nižší náklady na pořízení a provoz budou mít vozy s pohonem předních kol. Mají také obvykle hlubší zavazadlový prostor s plnohodnotnou rezervou, které starší a zkušenější řidiči dávají přednost před sadou na opravu pneumatik.

Související obsah

Těmto požadavkům vyhovuje Škoda Yeti, Volkswagen Tiguan, Hyundai iX35, Kia Sportage, Honda CRV a další. Vozy z let 2000 až 2019 pořídíte v cenách od 50 do 600 tisíc korun.

Extra velký kufr

Velký kufr je častým požadavkem pro převoz nákupů, úrody ze zahrady, jízdních kol, velkých plemen psů nebo vnoučat na prázdniny. Nejlepší poměr ceny a velikosti zavazadlového prostoru nabízejí osobní dodávky.

Vozy jako Volkswagen Caddy, Citroen Berlingo, Peugeot Partner nebo Opel Combo mají také sedačky výš než osobní vozy. Sedačky vzadu lze snadno posunout nebo vyjmout kvůli velkému nákladu. Ten přitom není třeba zvedat příliš vysoko. K dostání jsou vozy z let 2001 až 2016 v cenách od 50 do 300 tisíc korun.

Související obsah

"Pro všechny naše zákazníky je důležitá také otázka spolehlivosti vozu. Technický stav vozu prověřujeme zhruba ve 40 parametrech. U vozů s maximálním stářím do 15 let je možné navíc využít záruku na mechanický stav. Zákazníci tak mohou starosti s případnou poruchou pustit z hlavy,” říká Filip Kučera z Auto Esa.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události