Autoservis

S čím před dovolenou do servisu a co zvládnete na voze zkontrolovat sami?

S čím před dovolenou do servisu a co zvládnete na voze zkontrolovat sami?
Zdroj: Profimedia

Před cestou na dovolenou se vyplatí zkontrolovat vůz ve třech oblastech: technický stav, dokumenty a povinná výbava. S některými opravami se bez pomoci servisu neobejdete. Běžnou péči, kontrolu dokumentů a povinné výbavy zvládnete sami.


“Letos se očekává silnější provoz také na jiných domácích trasách než těch, které vedou na Slovensko a do Chorvatska. I jinde v tuzemsku budou hrozit v letním vedru dlouhé kolony plně naložených aut. Takové cestování prověří vaše auto víc než běžný každodenní provoz,” vyzdvihuje důležitost přípravy vozu před dovolenou Filip Kučera z Auto Esa.

Úkoly pro mechanika

Každá malá závada může na dovolené přerůst v problém, jehož řešení vás připraví o spoustu času a způsobí neočekávané výdaje. Neměli byste ignorovat žádné svítící kontrolky a další signály, že s autem není něco v pořádku.

Přehřívání motoru patří k častým závadám, na které doplatíte hlavně v pomalu pojíždějících kolonách. Jestliže vám ručička teploměru chladící kapaliny stoupá vysoko nad 90° C, tedy blízko k červenému poli už při běžném používání vozidla, a přitom máte dostatek kapaliny, měl by se vám na auto podívat odborník.

Související obsah

Opotřebované brzdové obložení, špatná geometrie nebo tlumiče mohou u plně naloženého auta přerůst v nebezpečné závady. Pokud si nejste jisti jejich stavem, přidejte brzdy, geometrii a tlumiče na seznam pro mechanika.

Klimatizace sice nemá přímý vliv na bezpečnost, ale s dobře fungující klimatizací je řidič a posádka v mnohem větší pohodě. Když pustíte klimatizaci na maximum, měla by foukat ledový vzduch. Pokud cítíte jen vlažný vánek, máte další úkol pro mechanika.

Úkoly pro vás

Co obnáší kontrola vozu před jízdou? Všichni bychom to měli znát už z autoškoly. Před dovolenou je dobré si tento rituál znovu oživit. Měli bychom to ovšem udělat s dostatečným předstihem před odjezdem, abychom měli čas případné závady řešit a odstranit.

Související obsah

K provozu auta patří také trochu papírování. Zkontrolujte servisní knížku, zda není právě čas na pravidelnou servisní prohlídku, velký techničák nebo nálepku na RZ, zda není čas na STK a také zelenou kartu a platnost případného dalšího pojištění. Zajistěte také, abyste měli ve voze protokol o nehodě.

Související obsah

“Povinná výbava pro ČR je aktuálně následující: autolékárnička, reflexní vesta, výstražný trojúhelník a prostředky na opravu nebo výměnu kola a náhradní kolo. Od roku 2018 odpadla povinnost vozit náhradní pojistky a žárovky. Pokud pojedete do zahraničí, určitě nezapomeňte zjistit, jaká pravidla ohledně výbavy a přepravy nákladu v dané zemi aktuálně platí. V některých zemích jsou za jejich nedodržení z našeho pohledu nepřiměřeně velké pokuty,” upozorňuje Filip Kučera z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události