Taxikáři

Nová pravidla pro taxíky: Už nemusí mít taxametr ani ceduli na střeše!

Nová pravidla pro taxíky: Už nemusí mít taxametr ani ceduli na střeše!
Zdroj: Profimedia

Od července se srovnávají podmínky provozování běžných taxislužeb s těmi alternativními. Vedle klasických taxíků se svítilnou na střeše a taxametrem bude možné snadněji provozovat variantu s objednáváním a placením výhradně přes mobilní aplikace.

Se začátkem července vstupuje v platnost novela zákona, která oficiálně umožňuje moderní taxislužbu, kterou lze objednat elektronicky prostřednictvím mobilní aplikace.

"Srovnáváme podmínky klasické taxislužby s moderními aplikacemi. Úpravy povedou k zatraktivnění taxislužby, dojde ke zvýšení konkurence mezi dopravci, což může snížit cenu pro zákazníka,“ prohlašuje ministr dopravy Karel Havlíček.

Cestující, kteří využijí aplikaci, musí vždy už před objednáním přepravy znát konečnou cenu, kterou za jízdu zaplatí. Nelze ji tedy stanovit dodatečně například na základě ujeté vzdálenost zjištěné prostřednictvím GPS, ale její konkrétní výše musí být cestujícímu známa již před objednáním přepravy.

Související obsah

Po objednávce služby se cestující v aplikaci dozví údaje o dopravci, vozidle a řidiči, který přepravu provede. Všechny informace o uskutečněné jízdě obdrží cestující po jízdě ještě do e-mailu, například pro účely reklamace.

Vozy, které zajišťují takové služby, nemusí mít taxametr, ani svítilnu na střeše.

U klasické taxislužby se však pro cestující nic nemění. Pokud si zákazník objedná taxi přímo na ulici nebo například telefonicky, musí být přepraven automobilem se střešní svítilnou, taxametrem a po jízdě dostane doklad o přepravě vytištěný z tiskárny taxametru.

Po uplynutí půlročního přechodného období budou muset být všechna vozidla jakékoliv taxislužby označena žlutou evidenční nálepkou. "Cestující díky tomu pozná, že se jedná o evidované vozidlo taxislužby, což znamená, že je pojištěné a podrobuje se častějším technickým prohlídkám. Evidenční nálepka také umožní policii a kontrolním orgánům rozpoznat vozidla taxislužby, včetně těch nevybavených taxametrem,“ dodává ministr Havlíček.

Opatření podle ministerstva pomohou tomu, aby práci řidiče taxíků nevykonávali neprověření řidiči, kteří například pobývají na území České republiky nelegálně.

Za porušení povinností bude možné nově sankcionovat přímo zprostředkovatele přepravních služeb. To doposud nebylo možné a pokuty dostávali jen dopravci a řidiči.

Související obsah

Za porušení povinností dopravcům hrozí pokuta až 350.000 korun, řidičům do 100.000 korun nebo ztráta licence; zprostředkovatelé budou moci být potrestáni pokutou až půl milionu korun nebo v nejzávažnějších případech zákazem činnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události