Praha

Budou řidiči platit za vjezd do Prahy? Plán na zavedení mýta znovu ožívá!

Budou řidiči platit za vjezd do Prahy? Plán na zavedení mýta znovu ožívá!
Zdroj: TV Nova

Když se vloni na konci léta dostal na veřejnost návrh na zpoplatnění vjezdu do Prahy, vyvolalo to bouři nevole. Radnice pak ujišťovala, že mýto není na pořadu dne. Jenomže neuplynul ani rok a je to tu zase: pražský magistrát chce omezit emise v centru města zavedením mýta pro řidiče, kteří město navštíví, informují Hospodářské noviny.

Na pražském magistrátu se znovu rodí plán na omezení emisí ve městě. A jeho součástí je i zavedení mýtného - řidiči by museli začít platit za vjezd do centra metropole. Denně do něj přijede téměř čtvrt milionu osobních aut.

Zpoplatněním vjezdu řidičů do centra se chce Praha během šesti let zařadit k městům, jako je Londýn nebo Milán, píšou páteční Hospodářské noviny s tím, že příprava zavedení mýta by měla začít už během léta!

Magistrát obdržel už dříve zadanou studii, která nabízí několik variant, jak dopravu ve středu města omezit. Na elektromobily by se poplatek nejspíš nevztahoval, naopak za starší auta s větší emisní zátěží by si řidiči připlatili.

Související obsah

Výše poplatků by se pak odvíjela od denní doby, kdy by šoféři do centra vjížděli - ve špičce by bylo mýtné vyšší. Výjimku by se týkala lidí, kteří v centru bydlí, zásobování a příjezdu ke zdravotním zařízením.

Podle prvních plánů by zpoplatněné území mohlo kopírovat pražskou památkovou zónu, uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu).

Ten přitom stál už za loňským návrhem, podle kterého by měla Praha zavést mýto do tří až pěti let. Svůj návrh Hlubuček poprvé přednesl vloni na začátku září a téměř okamžitě se na jeho hlavu snesla kritika ze všech stran. Nesouhlasil s ním ministr dopravy, opoziční strany na pražské radnici, ale ani koaliční partneři z magistrátu včetně primátora. "Mýto nebudeme v Praze zavádět určitě v tomto volebním období. Ten plán, který prezentoval pan náměstek Hlubuček ze Spojených sil pro Prahu, vlastně nebyl v koalici vůbec projednán," zlobil se primátor Zdeněk Hřib.

Související obsah

"Chci uklidnit Pražany, že zavedení mýtného za vjezd do Prahy není na pořadu dne. Respektujeme názor náměstka Hlubučka, ale v současnosti ho považujeme za nereálný," přidal se tehdejší šéf TOP 09 a pražský zastupitel Jiří Pospíšil.

Podívejte se na reportáž z loňského září:

Jenomže pražský radní pro životní prostředí a primátorův náměstek Hlubuček na mýtu trvá, podle něj je to jediná možnost, jak zlepšit čistotu ovzduší v hlavním městě. Současné plány to jenom potvrzují…

"Schválili plán udržitelné mobility, který počítá se zavedením mýta na vjezd vysokoemisních vozidel do centra od roku 2023. Je to jediný účinný nástroj, jak bojovat proti znečištění vzduchu v Praze,“ upozorňoval Hlubuček už vloni.

Související obsah

Podle Hospodářských novin se bude magistrát záměrem zabývat během léta a diskutovat ho znovu i s ministerstvem dopravy. Podle kritiků je ale zpoplatňování vjezdu do Prahy předčasné a plány by se měly odložit, dokud nebudou dostavěné městské okruhy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Praha

Důležité Události