Ford

Ford pod tlakem. Zaměstnanci bouří: Neprodávejte auta násilnické policii!

Ford pod tlakem. Zaměstnanci bouří: Neprodávejte auta násilnické policii!
Zdroj: Profimedia

Stáhněte všechny vozy sloužící policejním jednotkám, které je využívají k násilné taktice a vyvíjejí nepřiměřenou sílu vůči demonstrantům. Přestaňte těmto jednotkám prodávat další auta. A podpořte hnutí Black Lives Matter. To jsou požadavky petice, která kritizuje americkou automobilku Ford. Podepsalo ji 12 tisíc lidí.

Někteří zaměstnanci automobilky Ford naléhají na vedení, aby firma přestala vyrábět policejní auta. Souvisí to s hnutím Black Lives Metter - kritikům se nelíbí, že jsou policejní Fordy součástí některých zásahů proti demonstrantům a že je značka obecně spojována s policejní brutalitou.

Speciálně upravené Fordy Interceptor jsou nejprodávanějšími policejními vozidly v USA. Oficiální počty neexistují, ale odborníci odhadují, že s ním jezdí zhruba 60 % strážců zákona. A to je teď v Americe hodně citlivé spojení.

Generální ředitel Fordu Jim Hackett potvrdil, že někteří zaměstnanci společnosti naléhají, aby automobilka přestala policejní auta vyrábět. Vznikla dokonce veřejná petice, kterou podpořilo přes 12 tisíc lidí.

"Občas je pro vymáhání práva použití určité síly nezbytné, násilí proti pokojným demonstrantům však nelze tolerovat," uvádí autoři petice a připojují sestřih zásahů proti demonstrantům, ve kterém jsou vidět i policejní vozy od Fordu:

"V celé naší historii byla vozidla, která zaměstnanci společnosti Ford navrhují a staví, používána při policejní brutalitě a útlaku. Firma je nepopiratelnou součástí naší historie Měli bychom přemýšlet o našem podílu na rasismu a jednat jinak," zní ve výzvě zaměstnanců Fordu, kteří se obávají, že spojení s policií může značce výrazně uškodit v očích veřejnosti a připravit automobilku o zákazníky.

Zdroj: Profimedia

Šéf Fordu Hackett sice hnutí Black Lives Matter podpořil, ale výzvu odmítl, píše portál CNN. "Ujišťuji vás, že Bill Ford (výkonný předseda představenstva Ford Motor Company a pravnuk zakladatele firmy Henryho Forda) i já pevně věříme, že pro systémovou represe a rasismus není u strážců zákona místo. Jasně jsme řekli, že na černých životech záleží. Jsme přesvědčeni, že policejní operace vyžadují větší transparentnost a odpovědnost," uvedl Hackett v prohlášení.

Související obsah

Připustil, že zvažoval ukončení výroby policejních aut, ale nakonec se rozhodl pokračovat. Spojení Fordu s policí podle něj kontroverzní není. "Ford Interceptor pomáhá policistům dělat jejich práci. Problémy, které sráží důvěryhodnost policie, nemají nic společného s vozidly, která policisté řídí," dodal Hackett s tím, že bude lepší jak pro policii, tak pro veřejnost, když budou policisté dostávat co nejvyspělejší vozy.

Související obsah

"Chytřejší vozidla od Fordu v budoucnu usnadní policistům jejich práci a zároveň jim poskytnou data, díky nimž se bude policie chovat bezpečněji a zodpovědněji. Budeme nadále silně podporovat Black Lives Matter, ale zároveň budeme s policií spolupracovat na tom, aby byly naše ulice bezpečné,“ dodal generální ředitel Fordu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ford

Důležité Události