Autobazary

Přemýšlíte o pořízení ojetého auta? 7 dobrých důvodů, proč není čas otálet

Přemýšlíte o pořízení ojetého auta? 7 dobrých důvodů, proč není čas otálet
Zdroj: Profimedia

Kdy je ta nejlepší doba na koupi ojetiny? Když vám dosluhuje současné auto, když potřebujete další auto do rodiny a nemáte na nové, nebo když chcete stárnoucí vůz nahradit o něco mladším. Někdy ale můžou rozhodování ovlivnit i další faktory - v některých obdobích je prostě pořízení ojetiny ekonomicky výhodnější. Tady je deset důvodů, proč koupit ojeté auto právě teď:

1. Ceny aut budou dál růst

Kvůli koronavirovým opatřením se do Česka stále dováží méně vozů ze zahraničí, než dříve. Mezi březnem až květnem se dovezlo jen 60 % aut oproti stejnému období minulého roku.

I když se situace podle dat Svazu dovozců automobilů začíná zlepšovat, dovozy se zatím stále nedostaly na úroveň loňského roku - v červnu se dokonce dovezlo nejméně osobních ojetých aut za posledních pět let.

Dalším faktorem, který nejspíš požene ceny dál nahoru, je významný pokles ve výrobě nových aut. Mezi březnem až květnem bylo v Česku zaregistrováno o 45 % méně nových aut než loni. V červnu sice počet registrací oproti předchozím měsícům výrazně stoupl, avšak stále zůstal nejnižší od roku 2014.

Nedostatek vozidel na trhu tak způsobí zdražení těch, které jsou v nabídce. A na cenách se to už začalo projevovat - nejlepší období je pryč a podle expertů ceny dál porostou.

Související obsah


2. Výběr bude slabší, kvalitních vozů bude méně

Spolu s nižším počtem ojetých aut na trhu dojde také k úbytku kvalitních ojetin. V tuto chvíli se zájem kupujících soustředí nejvíce na vozy mezi 150 až 200 tisíci korunami. Kvalitních vozů především v této kategorii bude ubývat.

3. Zvýší se počet aut se stočeným tachometrem či zatajenou havárií

"Kvůli nejisté či zhoršené finanční situaci je řada lidí ochotná do aut méně investovat než doposud, na což bude reagovat i řada nepoctivých prodejců, kteří,aby vyšli zákazníkům vstříc a nabízeli pěkné vozy za dobrou cenu, budou více stáčet tachometry, zatajovat havárie či vozidla jinak omlazovat. Lze také očekávat, že se k nám ze zahraničí budou dovážet méně kvalitní vozy, často po nelegálních úpravách," uvádí společnosti Cebia, která pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám na českém trhu ojetin.

Související obsah

4. Na dovolenou můžete jet bezpečně ve svém

Pokud chcete vyrazit na dovolenou a máte obavy z letadla či autobusu, je ideální variantou jet ve vlastním autě. Je to i pohodlnější, neboť nemusíte mít během cesty nasazenou roušku. Pokud jste si chtěli auto v dohledné době pořídit, může to být kromě výhodnější ceny a většího výběru jeden z důvodů, proč skoupí neotálet.

5. Rychleji odhalíte závadu

Kromě ekonomických či emocionálních důvodů existují i technické důvody. Například v létě lépe odhalíte případné poruchy a závady na chlazení motoru. V teplých dnech taky lépe zkontrolujete, jak funguje klimatizace. V létě navíc pravděpodobně najedete rychleji dostatečný počet kilometrů pro to, abyste odhalili další případné závady vozu a důvody k včasné reklamaci.

Související obsah

V létě si můžete lépe prohlédnout a zkontrolovat stav podvozku a karoserie, neboť vozidlo bývá zpravidla čistější než v zimě. Navíc je dlouho světlo, takže na vozidlo bude dobře vidět i ve večerních hodinách. Bude tedy snazší zkontrolovat různé odstíny laku, které mohou indikovat opravu dílu nebo nestejnou vrstvu laku, která může naznačit předchozí poškození vozidla. Zároveň věnujte dostatek pozornosti i stavu opotřebovanosti interiéru, které napoví o délce používání celého vozidla nebo úrovni péče, kterou vozidlo v minulosti dostalo od předchozího majitele.


6. Méně lidí u prodejců vám umožní klidné rozhodování

V létě zájem o koupi aut vždy polevuje, lidé tráví čas na dovolených a vy tak máte více času na rozhodování o koupi vozu. Menší konkurence koupěchtivých zájemců snižuje pravděpodobnost, že vám auto někdo "vyfoukne".

7. Máte věští šanci vyjednat případnou slevu

Díky tomu, že se v létě prodává méně vozidel než na jaře a na podzim, je větší možnost vyjednat s prodejcem případnou slevu. "Někteří prodejci jsou ke slevám ještě svolní kvůli výpadku příjmů důsledkem koronavirových opatření. Ale vzhledem k tomu, že si chtějí vynahradit ušlé zisky, se počet těch, kteří budou ochotni jednat o slevě, bude snižovat," upozorňuje Cebia.

Související obsah

Na co nezapomenout?

Před koupí ojetého auta by kupující nikdy neměl opomenout prověření historie vozu. Jen tak lze jednoduše odhalit stočený tachometr, zatajené havárie či například skutečný rok výroby.

Stačí znát VIN kód auta a zadat ho například do systému Autotracer na www.zkontrolujsiauto.cz.

Systém obsahuje více než miliardu dat o ojetých autech a je díky němu možné vystopovat historii aut nejen s českým, ale často i se zahraničním původem. "Kromě stočeného tachometru, zatajených havárií či skutečného roku výroby lze odhalit, zda není auto zatížené leasingem či úvěrem, zda není kradené, jaká je jeho servisní historie či aktuální tržní cena, pro jakou zemi bylo vyrobeno nebo jak a za kolik bylo v minulosti inzerované," dodává společnost Cebia, která systém Autotracer provozuje.

Vhodné je také nechat si na voze fyzicky zkontrolovat, zda má originální identifikátory a zda není předělané z více vozidel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události