Prodej aut

Výhodná koupě auta? Příležitost je fuč, ceny ojetin už zase letí nahoru

Výhodná koupě auta? Příležitost je fuč, ceny ojetin už zase letí nahoru
Zdroj: Profimedia

Cenový propad, který v autobazarech způsobila pandemie koronaviru, je pryč. Zatímco v dubnu a ještě i květnu se daly ojeté vozy pořídit za výhodnou cenu, v červnu už zase ceny vystřelily k původním hodnotám. A dál porostou.

Pandemie koronaviru se promítá i do cen automobilů. Ojetá auta se v Česku prodávala nejlevněji v době nouzového stavu, teď už je však tato příležitost pryč a auta znovu zdražují. Vyplývá to z prodejních dat největšího českého prodejce ojetých automobilů AAA AUTO.

"Už před vyhlášením pandemie se plnily predikce ekonomů ohledně zdražování automobilů. Nouzový stav tento trend na chvíli pozastavil. Zatímco v únoru si zákazníci u nás kupovali automobily v průměru za 232 tisíc korun, v době nouzového stavu jsme museli my i další prodejci výrazně snížit ceny automobilů, abychom přestáli období sníženého zájmu o vozy. Průměrná cena se tak snížila až na 224 tisíc," popisuje Karolína Topolová, šéfka společnosti Aures Holdings provozující mezinárodní síť autobazarů AAA Auto.

V době nouzového stavu se dal v Česku pořídit automobil v průměru o 17 tisíc korun levněji než dnes. Průměrná cena ojetin totiž během června opět velmi rychle vzrostla, a to na téměř 241 tisíc korun.

Také na Slovensku a v Polsku ceny ojetin v době nouzového stavu prudce spadly, ale také pak rychle vystřelily. Během měsíce tam vzrostly dokonce ještě víc než u nás: o 28 tisíc korun.

Vzhledem k omezenému množství aut na trhu a výpadkům ve výrobě nových automobilů navíc ceny dál poletí nahoru. "Na celém trhu budou ceny i nadále růst,“ potvrzuje i Topolová.

Nejvyšším tempem rostou ceny nejen velkých automobilů typu MPV nebo malých dodávek, ale i sedanů. U těchto karoserií vzrostla cena od dubna o 20%.

Související obsah

Naopak u mnohých oblíbených modelů průměrná cena na první pohled poklesla. Důvodem je absolutní nedostatek jejich mladších a tím pádem dražších verzí. "Například dlouhodobě nejprodávanější Škoda Octavia vyšla v dubnu o 35 tisíc korun dráž než dnes. Rozdíl v ceně není ale způsobený nižší poptávkou, ale naopak razantním úbytkem mladších a méně ojetých verzí těchto automobilů na trhu,“ popisuje Karolína Topolová.

I přes navýšení cen, autobazary hlásí velký zájem. "Přestože jsou Češi stále opatrní, roste zájem o nákup ojetin, protože si mnozí uvědomují, že výběr vozu bude omezenější a méně výhodný,“ doplňuje Topolová.

Související obsah

Ojeté automobily jsou v současnosti prakticky nejdostupnějšími vozy, které jsou ihned k odběru. Nové vozy jsou totiž kvůli předchozím výpadkům ve výrobě ještě méně dostupné a čekací doby se u mnohých výrobců výrazně prodloužily.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události