Aston Martin

Jako z bondovky: Aston Martin má úžasné vychytávky a šílenou cenu!

Má otočné espézetky, neprůstřelný štít, likvidátor pneumatik a dokonce i kulomety. Podívejte se na repliku legendárního vozu Aston Martin DB5, se kterým jezdil James Bond ve filmu Goldfinger z roku 1964. Aston Martin jich staví celkem 25.

Britská automobilka Aston Martin znovu staví legendární kupé DB5, které proslavil Sean Connery alias agent 007 ve filmu Goldfinger. Vzpomínková série 25 vozů vzniká rovnou v "plné výzbroji", tedy se všemi vychytávkami, které měl James Bond k dipozici.

A první replika je hotová!

Kulomety ukryté v blinkrech pochopitelně nejsou plně funkční, ale střelbu alespoň simulují světelnými a zvukovými efekty. Řezačce na pneumatiky nepřátel chybí ostří a zadní ostřikovače nestříkají na silnici kluzký olej, ale i s atrapami je to senzační kousek.

Postavit auto Jamese Bonda zabralo konstruktérům 4500 hodin "hodinářské" práce. Vzniknout má celkem 25 takových vozů. Cena je závratná, kdo bude chtít auto jako Bond, bude muset zaplatit v přepočtu přes 80 milionů korun.

Kvůli filmovým úpravám je přitom auto určené spíš do sbírky nebo na soukromé cesty či okruhy, na silnice s nimi totiž nesmí. Většina replik je přesto vyprodána, první zákazníci se dočkají v druhé půlce roku. Nicméně pět kusů by mělo být ještě volných, pokud by měl někdo zájem…

Všechny vozy budou mít stejný stříbrný lak Silver Birch a stejnou výzbroj - tady jsou prvky speciální výbavy:

Exteriér

- zadní systém pro kouřovou clonu

- zadní trysky (na olej)

- otočné poznávací značky vpředu i vzadu se třemi plochami

- atrapy předních kulometů

- vysouvací neprůstřelný štít chránící zadní okno

- útočné "berany" v předních i zadních náraznících

- atrapy "sekaček" na pneumatiky v kolech

- odnímatelný střešní panel nad sedadlem spolujezdce

Interiér

- atrapa obrazovky radaru

- telefon ve dveřích řidiče

- spoušť ukrytá v hlavici řadicí páky

- spínací skříňka skrytá v loketní opěrce

- ukládací prostor na zbraně a zásobníky pod sedadlem

- dálkové ovládání pro aktivaci výzbroje

Pod kapotou je čtyřlitrový benzinový řadový šestiválec se třemi karburátory a chlazením oleje, který je schopen generovat výkon skoro 290 koní. Spolupracuje s pětistupňovou manuální převodovkou a pohání zadní kola.

Související obsah

Bondovská série Aston Martin DB5 Goldfinger Continuation po 55 letech oživuje výrobu původních elegantních a luxusních sportovních vozů DB5, která byla ukončena v roce 1965. Na historický odkaz značky navazuje divize Aston Martin Works, vzpomínková auta vyrábí v závodě Newport Pagnell, ve kterém vznikalo i původní model DB5. Ten proslul jako jeden z nejžádanějších a nejvyhledávanějších klasických vozů Aston Martin. V letech 1963 - 1965 bylo postaveno 1059 kusů, většina ve verzi kupé, ale vyrábělo se i otevřené dvoumístné DB5 Convertible.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události