Autonovinky

Tohle auto miloval James Bond i Sean Connery. Jeho vzácný Aston Martin je na prodej

Tohle auto miloval James Bond i Sean Connery. Jeho vzácný Aston Martin je na prodej
Zdroj: Broad Arrow Group se svolením Alexe Penfolda

Aston Martin DB5 z roku 1964, který patřil zesnulé herecké hvězdě Seanu Connerymu, je na prodej. V srpnu ho bude dražit americký aukční dům Broad Arrow Auctions, který očekává, že se legendární vůz britského superšpiona Jamese Bonda prodá za 1,4 až 1,8 milionů dolarů, v přepočtu tedy za víc než 40 milionů korun.

Sean Connery ztvárnil britského agenta Jamese Bonda v sedmi filmech mezi lety 1962 a 1983. Několikrát tak usedl do zbraněmi a technologiemi nabitého vozu Aston Martin DB5, který k Bondovi neodmyslitelně patřil - v roce 1964 se poprvé objevil ve snímku Goldfinger a pak v dalších sedmi bondovkách.

A Connery si auto natolik oblíbil, že si jeden kus sám pořídil. "Táta chtěl vlastní DB5 z jednoho jediného důvodu, prostě to auto miloval. Při zpětném pohledu představovalo něco jedinečného v jeho životě," prohlásil syn skotského herce Jason Connery.

Podle společnosti Broad Arrow Auctions konkrétní prodávaný vůz s Connerym nikdy v žádném filmu nehrál. Herec si pořídil "civilní" kousek.

Vozy určené pro natáčení byly obvykle přetížené všemožnými rekvizitami a řídit takový "tank" nebylo nic snadného. "Táta říkal, že řízení filmových aut bylo úkolem pro Herkula. Vzhledem k tomu, že byla naložena veškerou tou výbavou a hlavně kulomety, byl předek velmi těžký. Takže jízda bez filmové výbavy byla radost!" cituje Jasona Conneryho společnost Broad Arrow Auctions.

"Také říkal, že by si nejradši v autě nechal vystřelovací sedadlo, ale už jsem se ho nezeptal, pro koho by bylo určeno," směje se syn slavného herce.

Související obsah

​Luxusní sportovní vůz Aston Martin DB5 je vyhledávaným sběratelským pokladem. Britská automobilka těchto vozů vyrobila v letech 1963 až 1965 méně než 1100.

Connneryho DB5 je z roku 1964 a podle aukčního domu je pořád ve "vysoce reprezentativním stavu". Většinu života jezdila po silnicích ve Velké Británii, skotský herec byl jejím druhým majitelem a podle syna auto velmi rád řídil. Zvenku si ho nechal přelakovat do odstínu Snow Shadow Grey, aby maximálně připomínala vůz Jamese Bonda. Uvnitř je pak auto "oděno" do červené kůže.

Do aukce teď vůz míří přímo z majetku rodiny Sira Seana Conneryho, který zemřel v roce 2020 v devadesáti letech. Značná část výtěžku poputuje do charitativního fondu Sean Connery Philanthropy Fund. "S tím by byl náš otec velmi spokojen," dodal Jason Connery.

Související obsah

​Nový majitel kromě vzácného kousku získá i další bonus - v autě ho osobně sveze Conneryho dlouholetý přítel, legendární skotský pilot Formule 1 a trojnásobný mistr světa Sir Jackie Stewart, kterému letos bude 83 let.

Dlouholetí přátelé Sir Sean Conery a Sir Jackie Stewart v 90. letech s tehdejší novinkou Aston Martin DB7. | Zdroj: Aston Martin

​V posledních letech se "auta Jamese Bonda" na aukcích objevovala jen zřídka, upozorňuje zpravodajský portál CNBC. Například v roce 2019 se prodal Aston Martin DB5, který se přímo účastnil natáčení čtvrté bondovky Thunderball z roku 1965 a v blatnících měl zabudované kulomety Browning. Sběratel za něj tehdy zaplatil 6,4 milionu dolarů.

Související obsah

​V roce 2013 dal miliardář a šéf americké automobilky Tesla Elon Musk téměř milion dolarů za sportovní Lotus Esprit z roku 1976. Ten jezdil v bondovce Špion, který mě miloval z roku 1977 s Rogerem Moorem v hlavní roli. Mimo jiné se dokázal proměnit na ponorku…

Lotus Esprit z bondovky Špion, který mě miloval. | Zdroj: Lotus

​Musk tvrdí, že jedinečný design tohoto vozu ovlivnil i vzhled futuristického elektrického pick-upu Tesla Cybertruck.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události