Obytné vozy

Je možné nocovat v obytné dodávce na parkovišti? Takto odpověděl soud

Je možné nocovat v obytné dodávce na parkovišti? Takto odpověděl soud
Zdroj: Profimedia

Z kempování v dodávkách a karavanech je hit. Stále více lidí objíždí Evropu ve všemožně upravených obytných vozech, jenomže tenhle svobodný a dobrodružný styl dovolené má i svá úskalí. Na mnoha místech během prázdnin a víkendů nestačí kapacita schválených parkovacích míst a "dodávkáři" pak zoufale hledají, kde mohou v autě přenocovat. Jak je to se spaním v obytném autě na veřejném parkovišti?

Kempování na veřejných parkovištích není povoleno, pokud to vysloveně neumožňuje příslušná značka či doplňková tabulka. A potíže můžete mít, i když v obytném autě na parkovišti jen přespíte.

Ukazuje to případ ženy, která si v obytném voze vyrazila na sever Německa. Dorazila do přímořské oblasti St. Peter-Ording, ale všechny prostory vyhrazené pro obytné vozy byly už obsazené. Jednu noc proto strávila na běžném parkovišti pro osobní auta.

Dostala za to pokutu 100 eur. Podle úřadů porušila zákon o ochraně přírody spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.

Žena namítala, že na místě nechtěla kempovat, ale pouze přespat, než si odpočine a najde lepší plac. Snažila se vysvětlit, že parkováním přece neporušuje pravidla silničního provozu. Argumentovala tím, že i na obytné vozy se přece vztahuje silniční zákon. Že jako řidič má právo odpočinout si před další a pokud ji nařízení o toto právo připraví, je podle ní protiústavní.

Související obsah

Soudy ale její tvrzení odmítly. Vrchní zemský soud ve Šlesvicku-Holštýnsku odvolání proti pokutě smetl ze stolu. O rozhodnutí z počátku července informoval na webu například německý autoklub ADAC. Přenocování podle soudu nesloužilo k odpočinku a obnovení způsobilosti k řízení, ale šlo o první noc dovolené, protože žena už dosáhla cíle své jízdy.

Nařízení nezakazuje parkování jako takové, ale jeho vyžívání pro kempování. Podle soudců nařízení o ochraně přírody existuje právě proto, aby zabránilo zneužívání práv daných silničním zákonem.

Nocování na veřejných parkovištích je problém i v jiných zemích. Pokud přes den auto zaparkujete a jdete na výlet, je všechno v pořádku. Potíže můžou nastat, když policie usoudí, že na místě kempujete. Rozdíl mezi parkováním a kempováním přitom může být minimální, v některých zemích ani nemusíte rozkládat křesílka, policie může brát jako táboření už i to, že si u zaparkovaného obytňáku otevřete dveře a sedíte nebo svačíte uvnitř.

Související obsah

Mnozí cestovatelé tak přespávaní během cest prostě riskují a spoléhají, že je na odpočívadlech nebo parkovištích nikdo nepřistihne, nebo to policie nebude řešit. Brzo ráno pak raději mizí. Rada zní: opatrně používejte židle a další vybavení, nevylévejte vodu, chovejte se, jako když parkujete auto na parkovišti a ne v kempu.

V turisticky exponovaných lokalitách bývá stání obytňáků rovnou zakázané značkami, hodně omezené je u moře nebo v Alpách, kde mnohde montují i zábrany, které vysokým obytným vozům průjezd na parkoviště prostě neumožní. Volnější pravidla pro kempování jsou v severských zemích, v Estonsku nebo Polsku, na odlehlejších místech ve Španělsku či Portugalsku.

I v Česku je "divoké" kempování zakázané. Stání obytných vozidel a karavanů je oficiálně možné na "odstavných plochách a komunikacích k tomu účelu vyhrazených a vyznačených dopravním značením". Mnohá města pak parkování takových vozidel přes noc vysloveně zakazují - jako například Olomouc, kde pro ně platí v době od 22.00 hodin do 06.00 hodin zákaz stání:

I přírodě mají příznivci obytných vozů velmi omezené možnosti. Samozřejmě mohou do kempu, ale pak taková dovolená pro mnohé ztrácí punc svobody a divokosti.

Zároveň u nás zoufale chybí takzvané stellplatzy, tedy místa oficiálně vyhrazená pro obytné vozy, někdy vybavená i zázemím pro doplnění vody či toaletami. Podle aktuální příručky české Asociace kempování a karavaningu je takových míst v celé republice jen osm. Asociace se proto snaží podpořit vznik dalších míst a zároveň je definovat i v legislativě.

Související obsah

Existuje také několik aplikací, přes které je možné domluvit si přenocování v autě s majitelem pozemku za určitý poplatek nebo i zdarma. V Česku tak funguje například projekt Bezkempu.cz, vhodné místo se dá najít či zamluvit i přes mezinárodní aplikaci Park4Night. Vyhledávání kempů a karavanových stání umožňuje i aplikace německého autoklubu ADAC.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Obytné vozy

Důležité Události