Cestování

Cestování autem prioritou. 60 procent Čechů vyráží na dovolenou jen po ČR

Cestování autem prioritou. 60 procent Čechů vyráží na dovolenou jen po ČR
Zdroj: Toyota

Většina Čechů letos vyrazí na dovolenou autem a před zahraničními výjezdy dá přednost poznávání českých luhů a hájů. Nejvíc lákají hory, památky a wellness.

Vlastním autem na dovolenou letos vyrazí 65 procent Čechů, což je o téměř pětinu víc než loni.


Celkem 60 procent Čechů přitom stráví letošní letní dovolenou v Česku, což je proti loňsku o třetinu více. Do ciziny plánuje vyrazit jen necelých 15 procent lidí, tedy polovina loňského počtu. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury NMS Market Research pro automobilku Toyota mezi 1060 respondenty.

Přibližně 35 procent lidí letos dovolenou vůbec neplánuje, loni to přitom bylo jen jedno procento Čechů. V příjmové kategorii do 20.000 korun nevyjede na dovolenou 52 procent Čechů, naopak s příjmem vyšším než 40.000 Kč zůstane bez odpočinku mimo domov jenom čtvrtina.

Související obsah

Koronavirová epidemie zásadně ovlivnila cestovní plány devíti procent lidí, kteří se kvůli obavám z nákazy nebo bezpečného návratu rozhodli nejezdit na dovolenou do zahraničí. Naproti tomu na výběr nového vozu neměl Covid-19 téměř žádný vliv.

Většina pojede autem, letadlem jen sedm procent

Dvě třetiny Čechů letos na prázdniny vyrazí vlastním autem. Automobil hodlají více použít lidé nad 35 let, kde jejich podíl dosahuje 70 procent. Vlakem se letos chystá cestovat 26 procent lidí a sedm procent poletí letadlem.

Související obsah

"Cestování autem po Česku se pro letošní léto stalo prioritou, téměř deset procent lidí do zahraničí nevycestuje kvůli hrozbě nákazy COVID-19. Většina Čechů vyrazí na dovolenou autem, dvě třetiny lidí vlastním vozem,“ říká PR manažerka Toyota a Lexus ČR Jitka Jechová.

Motorizovaní dovolenkáři předpokládají, že ujedou zhruba stejně kilometrů jako na obdobné dovolené v minulých letech. Zhruba 15 procent z nich plánuje najet více než 1000 kilometrů, naopak 8 procent jen méně než 100 km.

Lidé jezdí za poznáním a wellness, gastro tolik netáhne

Největším lákadlem je pro 53 procent automobilistů poznávání a návštěvy pamětihodností, 45 procent volí wellness pobyty a 43 procent míří do hor. Dnes čím dál oblíbenější gastroturistice se věnuje více mužů než žen, stejně jako v případě zmíněné horské turistiky.

Související obsah

"Abychom cestování v tuzemsku podpořili, majitelům nových vozů rozdáváme tankovací kartu CCS s kreditem 5000 korun. Na cestování po Česku se zaměřila i naše kampaň, v rámci které jsme připravili cestovatelský seriál s tipy na více než 40 zajímavých míst, které mohou lidé v rámci ČR navštívit," dodává Jitka Jechová.

Podívejte se na tipy na výlet v západních Čechách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Cestování

Důležité Události