Lamborghini

Lahůdka pro milionáře. Na silnici s ní nesmí, budou se na ni dívat v garáži

Řídit tenhle hypersport na veřejné silnici není legální. Není určený ani pro oficiální závody. Přesto se na něj už noví majitelé třesou. Není divu, Lamborghini Essenza SCV12 je vskutku luxusní zboží.

Lamborghini v plné parádě ukázalo svou novou superzbraň - hypersport Essenza SCV12, pro který neplatí žádná pravidla. Není to vůz určený na silnice, nepotřebuje homologaci, takže se automobilka mohla pořádně rozmáchnout. Postavila nádherný vůz, jehož srdcem je 6,5litrový atmosférický vidlicový dvanáctiválec z Aventadoru, ale speciálně vyladěný na 830 koní (610 kW). Na rozdíl od většiny modelů Lamborghini žene jen zadní kola. Jde o nejvýkonnější atmosférický dvanáctiválec v historii značky

Spolupracuje s novou šestistupňovou sekvenční převodovkou Xtrac, která je součástí zadního zavěšení, takže je integrována do konstrukce automobilu, aby byl vůz co nejlehčí a nejkompaktnější.

Luxusní torpédo je určené výhradně pro uzavřené okruhy. Noví majitelé s ním na silnice nesmí a pravděpodobně si ho ani neodvezou domů. Místo toho se stanou členy exkluzivního klubu. K Essenze dostanou vlastní stání ve speciálním hangáru přímo v italském sídle Lamborghini v Sant’Agata Bolognese.

Související obsah

Garáž pro každý kousek bude vybavená webovou kamerou, aby majitelé vozů mohli online sledovat, jak se jejich miláček právě má.

Součástí exkluzivního balíčku jsou i další speciální služby podobné programu Corse Cliente XX pro nejváženější zákazníky Ferrari. Lamborghini pro majitele hypersportu chystá od příštího roku seriál akcí na nejlepších světových okruzích, kam jim auta dopraví a kde jim uspořádá profesionální řidičské tréninky pod vedením pětinásobného šampiona Le Mans Emanuela Pirra či továrního jezdce Lamborghini Marca Mapelliho. K dispozici jim budou i technici závodní divize Lamborghini Squadra Corse, která úžasnou Essenzu sestrojila.

Hypersport vznikne v přísně limitované sérii 40 kousků. "Na většinu z nich už zákazníci podepsali smlouvy, ale několik vozů ještě zůstává k dispozici," uvedl šéf vývoje Lamborghini Maurizio Reggiani. Cenu automobilka nezveřejnila, ale je celkem jasné, že se v přepočtu došplhá do desítek milionů korun. Ceny podobně limitovaných modelů Centenario a Sián se pohybují kolem 40 milionů, Sián Roadster stojí v přepočtu dokonce víc než dvakrát tolik.

Související obsah

Okruhový speciál Essenza se pyšní karbonovým šasí s unikátní tuhostí a úžasnou aerodynamikou, při rychlosti 250 km/h je generováno až 1200 kg přítlaku, což lehoučkému vozu dodává jedinečnou stabilitu a obratnost v zatáčkách.

Při tvarování karoserie se prý konstruktéři inspirovali u někdejších modelů Diablo GT a Miura Jota. Essenza dostala speciální hořčíková kola - vpředu 19palcová, vzadu 20palcová, obutí od Pirelli, brzdy Brembo či výfukový systém Capristo. O svícení se starají jen malé diody ukryté na spodku předního nárazníku. Multifunkční volant dominující minimalistickému interiéru nezapře inspiraci z Formule 1.

Hypersport byl navržen tak, aby vyhovoval předpisům FIA a stejně jako skutečný závodní vůz je konstruován tak, aby se během zastávky v boxu mohla rychle vyměnit kterákoli ze tří hlavních částí těla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události