Lamborghini

Brutálně rychlá lahůdka: Hybridní roadster Lamborghini za 90 milionů!

Nejvýkonnější otevřené Lamborghini všech dob umí zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než 2,9 sekundy. To už je pořádný vichr ve vlasech… Podívejte se na úžasný Lamborghini Sián Roadster. Vznikne jen 19 exkluzivních kousků a jejich cena je závratná - každý vůz v přepočtu vyjde na 90 milionů korun a dost možná ještě víc. Přesto už jsou všechny zamluvené!

Italská automobilka Lamborghini představila veřejnosti další pecku - úžasný otevřený roadster Sián. Vychází ze stejnojmeného kupé, které se ukázalo už vloni jako první Lambo s hybridním pohonem a taky jako historicky nejvýkonnější hypersport s rozzuřeným býkem ve znaku (obě lahůdky můžete vidět v úvodním videu).

Nový roadster Sián sice přišel o střechu, ale na výkonu rozhodně nic neztratil. Vystřelit z nuly na sto umí za 2,9 vteřiny (jen 0,1 sekundy pomaleji než kupé) a postupně to dokáže rozbalit až na 350 km/h. Taková rychlost v autě bez střechy? No, zkuste si to aspoň představit…

Sián v boloňském dialektu znamená "záblesk", což je pro hypersport ideální název. Sedí nejen kvůli rychlosti, ale také vhodně odkazuje na elektrifikovaný pohon. Sián i Sián Raodster mají pod kapotou mildhybridní ústrojí s celkovým výkonem přes 800 koní (602 kW).

Základem je atmosférický vidlicový dvanáctiválec z Aventadoru, který má objem 6,5 litru a pro Sián byl upravený na větší výkon 770 koní (577 kW). Další sílu 34 koní (24 kW) pak přidává elektrický motor začleněný do převodovky. Kromě plusového výkonu elektrika také zajišťuje rychlejší reakce motoru a stará se i o starty a manévry v nižších rychlostech, jako je parkování nebo couvání.

Související obsah

Energii nedodává tradiční lithium-iontová baterie, ale kondenzátor, v tomto případě tedy spíš superkondenzátor - navržený je tak, aby energii hlavně rychle dodával, než aby ji na dlouhou dobu uchovával. Umožňuje až desetikilometrovou jízdu rychlostí 130 km/h výhradně na elektriku a dobíjí se bleskovou rekuperací při brzdění. Přitom k celkové hmotnosti přidal pouhých 34 kg ideálně uložených mezi kabinou a motorem. Kondenzátor je tak třikrát lehčí než baterie a přitom třikrát silnější.

Futuristický design vychází z klasického Siánu, ale byl přizpůsoben tomu, aby vůz neztrácel aerodynamiku kvůli tomu, že přišel o střechu. Zachoval si LED světlomety ve tvaru Y, masivní boční přívody vzduchu i vyklápěcí zadní křídlo. A také některé prvky připomínající legendární Countach ze 70. let.

(Designem Siánu je mimochodem inspirována i nová superjachta, kterou se italský výrobce také pochlubil - vidět ji můžete v úvodním videu.)

Lamborghini vůz představilo v "nebeské" barvě Blu Uranus doplněné o zlatá kola a šedobílé čalounění interiéru s modrými detaily. Budoucí majitelé si ale svůj hypersport mohou nechat upravit podle vlastních představ a vkusu. Program personalizace Ad Personam umožňuje vyladit všechny jemné detaily i díky možnostem 3D tisku a z každého auta tak bude unikát.

Související obsah

Sián se střechou Lamborghini vyrábí v sérii 63 kusů. Roadsterů vznikne ještě mnohem méně - automobilka avizovala, že postaví pouze 19 aut. Cena takto unikátního hypersportu? Oficiálně potvrzena nebyla a u každého vozu samozřejmě záleží na množství individuálních úprav, ale mluví se o 3,7 milionu dolarů, tedy o téměř 90 milionech korun. Přesto už italskývýrobce vzkázal, že celá minisérie je předem vyprodána!

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Lamborghini

Důležité Události