Zábava

Nádherné kupé od Škodovky. Na silnici jste ho nejspíš ještě nikdy neviděli

Unikátní a krásná. Škoda 1100 OHC Coupé z roku 1959 se po dlouhé rekonstrukci vrací na silnice. Jediný dochovaný exemplář okruhového speciálu můžete vidět už v sobotu na tradiční akci Sosnová Classic 2022. A bude to stát za to.

V sobotu 14. května si milovníci historických závodních automobilů přijdou na své na Autodromu Sosnová u České Lípy. Mezi klasickými závodními speciály bude jeden extra vynikat: Červený okruhový speciál Škoda 1100 OHC Coupé z roku 1959.

Ten totiž bude mít v Sosnové veřejnou jízdní premiéru. Vůz, který existoval jen ve dvou kusech a ani jeden se nedochoval v kompletním stavu, se vrací na silnice díky několik let trvající pečlivé rekonstrukci týmů ze Škoda Muzea a centra stavby prototypů Škoda Auto.

Vývoj závodních speciálů Škoda 1100 OHC odstartoval v Mladé Boleslavi na jaře 1956. Nejprve vznikly dva spidery s otevřenou karoserií bez střechy a na přelomu let 1959 a 1960 následovala dvě kupé. V Sosnové se obě verze objeví v jízdě bok po boku po 61 letech, posledním společným závodem byla totiž cena Mladé Boleslavi na okruhu v nedaleké Čisté u Bělé pod Bezdězem v roce 1961.

Související obsah

​Škoda 1100 OHC Coupé má zvláštní historii. Na závody do zahraničí se nikdy nepodívala kvůli zhoršující se politické situaci v době studené války, ani domácí kariéra elegantního a obratného vozu však netrvala dlouho. Po pouhých pět závodech si její konec vynutily už v roce 1962 změny technických předpisů a obecný útlum závodní kategorie vozů do 1100 cm3.

O čtyři roky později oba existující exempláře závodního kupé Škodovka odprodala soukromým zájemcům, kteří je upravili pro běžný provoz - a čekal je podobný osud.

První auto získal Hanuš Hrabánek - otec současného ředitele týmu Škoda Motorsport Michala Hrabánka. Hrabánek starší v autě vyměnil jedenáctistovku 1100 OHC za praktičtější čtyřválec OHV z "toplessu" Felicia a demontovaný závodní motor doputoval jako výstavní exponát do mladoboleslavského firemního učiliště.

Druhý majitel pak s kupé narazil v podjezdu dálnice u Mladé Boleslavi do sloupu. Řidič z vraku unikl otvorem po zadním plexiskle, vůz však začal hořet a po havárii byl demontován.

Zadní nápravu s převodovkou a rozvodovkou převzalo do sbírek pražské technické muzeum a šasi - prostorový rám s přední nápravou, brzdami, pedály a dalšími drobnými díly se dochoval v české soukromé sbírce, odkud je v roce 2014 odkoupilo Škoda Muzeum odkoupilo.

Související obsah

​"Další z dvojice vyrobených automobilů byl dva roky naším rodinným vozem," líčí své setkání s unikátním autem koordinátor restaurátorské dílny Škoda Muzea Michal Velebný. "Můj otec Dušan Velebný, pozdější vedoucí podnikové zkušebny, tento unikátní automobil odkoupil v roce 1966, ale již se zabudovanou soutěžní třináctistovkou OHV z modelové řady Octavia. Když jsme se jako rodina rozrostli, muselo Coupé ustoupit pro rodinný život praktičtějšímu vozu Škoda 1000 MB."

V rukách pozdějších majitelů i toto kupé později havarovalo, dokonce opakovaně. Na jeho rámu se poté postupně vystřídalo několik různých nepůvodních karoserií, vůz se účastnil mimo jiné závodů do vrchu. V nekompletní podobě se dochoval v jedné české soukromé sbírce.

Zdroj: Škoda Storyboard

​Nakonec ze dvou vyrobených automobilů Škoda 1100 OHC Coupé zbyla pouze torza a jednotlivé komponenty. I z nich ale dokázali profesionálové z restaurátorské dílny Škoda Muzea s odborníky z oddělení EGV - škodováckého centra stavby prototypů - vykřesat alespoň jeden kousek zpět.

V loňském roce byla završena několikaletá náročná rekonstrukce. Kupé vzniklo renovací dochovaného rámu, podvozku, agregátu a stavbou karoserie podle originální výkresové dokumentace, spojením tradičních postupů a nejmodernějších technologií. Výsledek je působivý.

​"Podařilo se skloubit tradiční postupy se současnými vyspělými technologiemi, zdigitalizovali jsme historické výkresy z Archivu Škoda Auto a využili také dostupnou dobovou fotodokumentaci. Následně jsme vytvořili virtuální model a na jeho základě vyrobili několik 3D modelů. Mimochodem, úpravy tvaru karoserie trvaly desítky hodin. Samotná rekonstrukce karoserie vozu již probíhala v dílnách stavby prototypů. V jedné z těchto dílen, na pracovišti mladoboleslavské Česany, v roce 1959 naši předchůdci stavěli původní závodní speciály," popsal specialista stavby prototypů Škoda Auto Martin Kadlec.

Plně provozuschopný aerodynamický vůz s nízkou hmotností 555 kg a čtyřválcovou atmosféricky plněnou jedenáctistovkou o výkonu 92 koní (67,7 kW) při 7700 min-1 dosahoval během své aktivní závodní kariéry v letech 1960-1962 maxima asi 200 km/h.

Teď ho máte znovu možnost vidět při jízdě. Na akci Sosnová Classic 2022 se u příležitosti 45. výročí otevření autodromu a oficiálního otevření prodlouženého okruhu uskuteční přehlídka klasických závodních automobilů od roku 1924 do počátku 90. let minulého století, včetně formulí z předválečné éry Grand Prix.

Program celé benzínem provoněné akce plné závodů, exhibic, zajímavých hostů a zábavy najdete na stránkách pořadatele - ZDE. Sosnová Classic 2022 je veřejnosti přístupná zdarma.

Zdroj: Škoda Storyboard

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události