Autoservis

Kontrolka, kterou řidiči podceňují. Může značit nebezpečí, i když nesvítí

Kontrolka, kterou řidiči podceňují. Může značit nebezpečí, i když nesvítí
Zdroj: Profimedia

Když se na přístrojovém panelu rozsvítí kontrolka airbagu, řidiči mají často tendenci ji přehlížet. Důvod může být prostý a závadu lze poměrně snadno odstranit. Ale pozor, kontrolka také může oznamovat velké riziko pro posádku, pokud airbag v případě nehody nezafunguje, nebo v autě dokonce vůbec není. Jak správně reagovat na svítící symbol airbagu a kde hledat příčinu?

Po zapnutí zapalování se některé kontrolky na přístrojovém panelu rozsvítí. To je v pořádku - probíhá kontrola funkčnosti. Problémem je, když se některé kontrolky nerozsvítí vůbec a nebo naopak zůstanou rozsvícené i po nastartování či se rozsvítí během jízdy.

Platí to i u kontrolky airbagů. "Část řidičů bagatelizuje rozsvícenou kontrolu airbagu. Nesmíme zapomínat, že za nepředvídatelných okolností pak airbag nezafunguje," upozorňují mechanici ze sítě autoservisů propojených pod značkou ProfiAuto.

Pokud se kontrolka po zapnutí zapalování nerozsvítí nebo pokud bude i po spuštění motoru blikat či nepřetržitě svítit, nechte vozidlo co nejdříve zkontrolovat. Rozsvícená kontrolka svědčí o poškozeném systému pasivní bezpečnosti a takové auto bude mít potíže při státní technické kontrole. A hlavně - nefunkční airbagy pochopitelně mohou znamenat mnohem větší riziko vážného zranění členů posádky v případě nehody.

Zdroj: Profimedia

Lehčí závada

Důvod, proč kontrolka airbagu svítí, bývá často prozaický - nejčastěji za to můžou zástrčky a kabely pod předními sedadly a problém lze poměrně snadno odstranit.

"Rozsvícení kontrolky airbagu nejčastěji znamená přerušení obvodu. Ve většině případů se poškodila zástrčka pod sedadly nebo svazek kabelů. V zimních podmínkách se pod sedadlem shromažďuje vlhkost – elektroinstalace mohla případně pokrýt jinovatka nebo byla jednoduše náhodně poškozena během vysávání. Pokud nestačí očištění kontaktů sprejem, vyhledejte servis specializující se na automobilovou elektroniku pro počítačovou diagnostiku. Prohlídka ukáže, kde přesně k závadě došlo," radí servisy ProfiAuto.

Související obsah

Složitější problémy

Kontrolka airbagu se rozsvítí také v případě, že je poškozená podložka v předním sedadle, která snímá přítomnost spolujezdce, nebo při poruše pyrotechnických předpínačů bezpečnostních pásů. "V tomto případě už odstranění závady vyžaduje větší specializované znalosti. Zaprvé, pro diagnostické účely je i v tomto případě na místě použít počítač. Zadruhé, neumětelské kutilství může aktivovat airbag," upozorňují profesionální mechanici.

Méně často zodpovídají za příčinu poruchy nárazové senzory, které se mohou poškodit mechanicky nebo vlivem koroze. Ani v tomto případě se neobejdete bez odborných znalostí a diagnostického počítače.

"V závislosti na modelu auta může dojít k situaci, že sice najdeme příčinu poruchy, ale kvůli chybě zapsané v řídící jednotce kontrolka nezhasne. I pak je na místě auto připojit k diagnostickému zařízení a chybu zrušit," doplňuje ProfiAuto.

Pozor na bourané vozy!

Pokud kupujete ojeté auto, kterému svítí kontrolka airbagu, rozhodně zpozorněte. Může (ale nemusí) to vypovídat o tom, že auto bylo v minulosti bourané. Pokud kontrolka airbagů nezhasne, je dost možné, že airbagy v autě už nejsou.

Související obsah

Kontrolka airbagu by také neměla zhasínat současně s jinou kontrolkou. Sledujte, jak se kontrolky po otočení klíčkem chovají - měly by zhasínat postupně. Jakmile však zhasnou dvě najednou, může to znamenat, že jsou úmyslně propojené a neukazují to, co mají.

Také si dejte pozor, pokud se kontrolka vůbec nerozsvítí - může to znamenat, že ji někdo záměrně vyřadil.

Související obsah

Podvod či neodbornou manipulaci s airbagy opět nejspolehlivěji odhalí připojení auta na diagnostiku. "U dražších kousků se nepoctiví prodejci snaží oklamat systém pasivní bezpečnosti instalováním rezistoru, který systém oklame a chyba není zobrazena. Pokud máme pochybnosti, může využít analýzu dat z nehod stahovaných z modulu EDR, protože vymazání chyby typu crash data není s pomocí běžné diagnostické techniky možné," dodávají mechanici ProfiAuto.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události