Naše Česko

Autobazarům stouply tržby, Češi v krizi místo do MHD sedli do ojetin

Jedni z mála obchodníků, kterým se během koronavirové krize zvýšily tržby, jsou autobazary. A důvodem je podle odborníků pravděpodobně to, že kvůli obavě z nákazy ve veřejné dopravě se mnoho lidí rozhodlo pro nákup ojetého automobilu. Zájem byl především o levnější rodinné vozy.

Ačkoliv momentální situace kolem pandemie utrácení příliš nenahrává, autobazary hlásí velký zájem lidí. "Pokud to už neudělali v minulých měsících, tak teď se snaží si to auto pořídit, protože představa, že budou jezdit veřejnou dopravou s tou rouškou a se vším, tak to je přece jen auto bezpečnější," myslí si předseda Asociace prodejců použitých automobilů Petr Přikryl.

"Jenom za poslední dva měsíce letošního roku jsme téměř dvacet procent nad oproti roku 2019," těší člena představenstva Auto Esa Jáchyma Knedlhanse.

Čeští řidiči volí nejčastěji levnější vozidla do dvou až tří set tisíc korun. "To je vozidlo k běžnému provozu, není to žádné vozidlo pro cesťáka, který jezdí dlouhé vzdálenosti," má jasno Přikryl.

"Ten nárůst jde přes všechny cenové sektory, týká se i zánovních automobilů, o které jsme zaznamenali zvýšený zájem v poslední době," doplňuje Knedlhans.

Související obsah

Podle prodejců letos vzrostl zájem také o takzvaná MPVčka a rodinné dodávky. A to zejména kvůli jejich místu, které lidi využívali při svých tuzemských dovolených.

Znovu roste také zájem o diesely. I v případě pohonných hmot totiž rozhoduje cena. V oblibě jsou prý ale i hybridy. Poptávka je momentálně veliká a ojetých aut v autobazarech ubývá. Podle prodejců pomalu začíná růst jejich cena.

"Ojetiny na trhu chybí, chybí zde pětadvacet tisíc aut z dovozu, chybí zde logicky auta od těch nových spotřebitelů, kteří by vykoupili nové auto a to staré prodali," míní Přikryl.

Zájem o nová auta dlouhodobě klesá, může za to především rychle klesající hodnota nově koupeného vozu. Naopak velký zájem, i během doby koronavirové, zaznamenávají prodejci motocyklů.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události