Elektromobilita

Už i Rusové chystají elektromobil: Zvláštní autíčko za neskutečnou cenu

Rusové finišují s projektem Zetta. Sériová výroba prvního ruského elektromobilu je prý připravena, začít má na konci letošního roku. Půjde o kompaktní autíčko určené masám. Tomu odpovídá i avizovaná cena.

Móda elektromobilů dorazila už i do Ruska. Rusové mají v plánu vyrábět jednoduchý elektromobil za vskutku lidovou cenu. Projekt Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset) podle posledních informací po zpoždění kvůli pandemií koronaviru dospěl do výrobní fáze. Základní verze by se měla začít vyrábět ještě letos, vzkázal ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov prostřednictvím státní tiskové agentury TASS.

Zetty mají začít sjíždět z nové výrobní linky v povolžském městě Toljatti, jednom z hlavních center ruského automobilového průmyslu. Výrobu má na starosti vládou podporovaný startup Russian Engineering and Manufacturing Company,. První elektrická autíčka budou určená pro domácí trh, ale počítá se i s exportem. Továrna může ročně vyrábět zhruba 15.000 vozů a postupně by se měly vyvážet až dvě třetiny produkce.

Certifikace vozidla je podle Manturova dokončena na 70 procent, na konci roku prý budou hotové první kusy: Podle plánu to má být letos 10 elektromobilů, příští rok už 2000.

Související obsah

V první fázi půjde o dvou až čtyřmístný kompaktní elektromobil poháněný dvojicí indukčních elektromotorů zabudovaných v předních kolech. Maximální rychlost Rusové slibují kolem 120 km/h a na jedno nabití má být autíčko schopné urazit přibližně 200 kilometrů v základní verzi nebo dokonce 560 km v pokročilejších variantách.

Smělé plány totiž základním modelem nekončí. Na stejné platformě se mají postupně vyrábět i další verze: užitková, sportovní, s úpravou pro tělesně postižené… Elektromotory budou pohánět i všechna čtyři kola.

Prototyp Rusové ukázali už před dvěma lety a zahájení výroby slibovali mnohem dříve, tak uvidíme nakolik jsou jejich současná prohlášení reálná. Rusové každopádně nepatří zrovna mezi největší příznivce elektromobility. Podle deníku Kommersant se vloni v celém Rusku prodalo méně než 300 nových automobilů na elektrický pohon. Poptávka po elektromobilech je spíš ve velkých městech, jako je Moskva a Petrohrad. Jinak v zemi chybí potřebná infrastruktura a v Rusku pořád jasně vládnou fosilní paliva.

Na design se u Zetty moc nehledělo, maximální jednoduchost má zajistit co nejnižší náklady na výrobu a ve výsledku pak i nízkou prodejní cenu. Autíčko má být určené široké veřejnosti a z Ruska znějí hlasy, že Zetty budou nejlevnější elektromobily na světě. Podle ruských médií by nejlevnější konfigurace vozidla měl stát 450.000 rublů, v přepočtu zhruba 135.000 korun

Související obsah

Číňané nabízejí nejlevnější elektroautíčka o zhruba 60.000 korun dráž, ovšem objevují se i levnější, byť dost prapodivné možnosti - například tohle pouťově vyhlížející čínské vozítko:

Umí se řítit rychlostí 35 km/h a na internetu se dá sehnat v přepočtu za nějakých 25.000 korun. Je ovšem dost nepravděpodobné, že by si v Evropě někdo troufl takové vozítko schválit pro běžný provoz, jezdit se s ním pak dá asi jen po louce a i to vyžaduje notnou dávku odvahy.

Související obsah

Jak mají vypadat ruské Zetty? Podívejte se na test prototypu v úvodním videu pod titulkem článku nebo v následující fotogalerii:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události