železniční přejezd

Jsou snad barvoslepí? Řidiči na přejezdu nesmyslně riskují! VIDEO

Přejezd přes čtyři koleje železničního koridoru u Přerova patří už delší dobu k nejproblematičtějším v Česku. Zejména kvůli nepochopitelným manévrům, které tam předvádějí někteří řidiči. Nerespektují červenou a riskují životy - nejen svoje, ale i stovek cestujících ve vlacích na frekventované trati. Ukazuje ti i video jednoho z našich čtenářů.

"Jízda na červenou je zde naprosto běžná věc. Jezdíme zde od pondělí do pátku, tak tři dny v týdnu vídáme jízdu na červenou," popisuje autor záběrů, na kterých se řidiči osobáku, dodávky i kamionu pouštějí na koleje, zatímco před přejezdem evidentně bliká červená.

Frekventovaný přejezd v přerovské části Dluhonice má delší dobu velmi špatnou pověst. Přestože je zabezpečený světly i závorami, řidiči tam předvádějí hodně nebezpečné kousky.

Obzvláště pro kamiony je to kritické místo, protože velká část se musí při odbočování doprava za přejezdem vtěsnat do prudké zatáčky. Stejně tak musí náročně zatáčet v opačném směru, pokud k přejezdu přijíždějí po vedlejší:

Přejezd přitom protíná železniční koridor, po kterém se řítí vlaky i stokilometrovou rychlostí na trati mezi Prahou a Ostravou. Má smysl kvůli pár minutám nebo i pouhým vteřinám riskovat, že se připletete do cesty rozjetému expresu?

Mnozí řidiči se na koleje vydávají, když vlak projede, závory se sice zvednou, ale červené světlo dál bliká. To rozhodně stále není bezpečný okamžik - může se blížit vlak z druhé strany a závory pak mohou jít zase rychle dolu.

Související obsah

Na přejezdu v Dluhonicích se už pár podobných situací odehrálo - vloni vjel řidič kamionu na přejezd v době, kdy již blikala výstražná světla. Následně ho uvěznila spouštějící se závora, která mu dopadla na kabinu. Zastavit musel i vlak, který pár minut předtím vyjel z Přerova. Kamion naštěstí nezasahoval až do kolejiště.

Další řidič musel prorazit závoru, aby se z pasti dostal. Následně z místa ujel. A podobných případů bylo několik. "Řidiči, zejména ti za volantem kamionů, nerespektují stanovené dopravní značení, najíždějí nebezpečně do prostoru kolejí a ohrožují svými manévry ostatní účastníky silničního provozu. Tím vznikají nebezpečné situace a reálně tam hrozí zablokování přejezdu auty přímo na kolejích,“ stěžoval si vloni přerovský radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Související obsah

Město nechalo vloni na jaře na přejezd umístit kameru i ceduli, která řidiče na neustálý kamerový dohled upozorňuje. Jak ukazují naše záběry, bylo to málo platné.

Související obsah

Čtyřkolejný dluhonický přejezd je v posledních měsících mnohem více využívaný hlavně kvůli náročným rekonstrukcím, omezením a uzavírkám na páteřních silnicích v samotném Přerově, který stále nemá dálniční obchvat. Právě přes Dluhonice vede jedna z objízdných tras.

U Přerova je jeden z nejvytíženějších železničních úseků v zemi, kde se sbíhají dva železniční koridory, po kterých jezdí vlaky z Prahy do Ostravy a na střední Moravu i mezi severní a jižní Moravou.

Související obsah

Celý přerovský železniční uzel prochází náročnou rekonstrukcí, součástí jsou i opravy stávajících silničních podjezdů v Přerově a stavby nových přemostění. Po dokončení rozsáhlých úprav by měl z mapy zmizet i dluhonický přejezd - nahradit ho má nový silniční nadjezd a lávky pro pěší. Právě tudy má vést trasa budoucího obchvatu Přerova.

Vloni se v Česku na železničních přejezdech stalo 398 nehod, což je proti roku 2018 o 10 víc. Zemřelo při nich 19 lidí a dalších 129 utrpělo zranění.

Související obsah

"Přes každoroční pozvolný pokles celkového počtu železničních přejezdů se Česká republika řadí k zemím s největším absolutním i relativním počtem železničních přejezdů. V období let 2006 až 2019 bylo při srážkách s vlakem na železničních přejezdech usmrceno 277 osob,“ podotýká ředitel brněnského Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu železniční přejezd

Důležité Události