Kia

Auto, kterým jezdí i Jágr, nevyměkne! Stinger si udržel nadupaný šestiválec

Auto, kterým jezdí i Jágr, nevyměkne! Stinger si udržel nadupaný šestiválec
Zdroj: Kia Motors Czech

Aut, která jsou zaměřená na řidiče a jejich zážitky za volantem, na trhu ubývá. Motory slábnou v zájmu snižování emisí a adrenalinu ubývá. Není to ale případ fastbacku Kia Stinger. Tohle povedené zábavné gran turismo bude mít i po modernizaci pod kapotou výkonný vidlicový šestiválec 3,3 litru T-GDi. V Evropě to bude dokonce jediná dostupná motorizace.

"Stinger je vlajkovým modelem Kia v Evropě a zůstává i nadále naším nejvíce řidičsky orientovaným vozem, umožňujícím pohodlně a stylově překonávat dlouhé vzdálenosti,“ říká provozní šéf Kia Motors Europe Emilio Herrera.

Stinger byl stavěný jako zábavné gran turismo a modernizace na tom nic nezmění. "Modernizovaný Stinger doprovází zavedený étos velkého cestovního vozu s obrozeným smyslem pro elegantní design, novými technologiemi, stejně tak jako vyšší praktickou využitelností, čímž se pro všechny evropské zájemce stává ještě atraktivnější volbou," dodává Herrera.

Kia nedávno ukázala, jak bude modernizovaná evropská verze Stingeru vypadat - zvenku se toho zas tak moc nemění.

Charakteristická "tygří" maska je posazena mezi nové reflektorové LED světlomety plné lomů a hran. Nový design světlometů má propůjčit vozu "high-tech" světelný podpis s ostrými křivkami světelných paprsků, mírně skloněnými k přídi vozidla.

Nová jsou i sdružená světla na zádi, která jsou protažená napříč celou šířkou vozu a napodobují tvar nenápadného spoileru začleněného do víka zavazadelníku. Směrová světla složená z 10 samostatných "ledek" jsou uspořádána jako mřížka s vzhledem šachovnicového praporku.

Související obsah

Upravený je design 19" kol z hliníkové slitiny s komplikovanými geometrickými tvary a Stinger poprvé může mít i zelený odstín karoserie. Tolik k vnějším změnám…

Přednosti Stingeru stvrzuje modernizovaná kabina. Architektura zůstává nezměněna, ale díky jemným vylepšením vzhledu a materiálů se podařilo vytvořit luxusnější prostředí. Přístrojový štít má chromové lemování, kovovou povrchovou úpravu dostaly i části volantu a středový panel.

Součástí přístrojové desky je modernizovaný systém palubního infotainmentu a navigace s dotykovým displejem o velikosti 10,25" s novými leskle černými obklady. Nový systém náladového osvětlení umožňuje řidiči vybírat ze 64 barev pro změnu atmosféry v interiéru. Auto má i hlasové ovládání řady palubních funkcí – například topení, klimatizace, audiosystému nebo navigace.

Evropské výbavové linie Stingeru nabízejí čalounění jemnou kůží Nappa v černé barvě nebo na přání červeném odstínu. Poprvé je k dispozici i tzv. velurový paket - lemování kabiny velurem v černém odstínu s kontrastním červeným prošíváním a červenými bezpečnostními pásy.

Rozšířené jsou i vyspělé systémy zaměřené na podporu řízení a bezpečnost. Chytřejší je rozpoznávání překážek, dopravních značek a jízdních pruhů, sledování slepého úhlu s obrazem, z kamery, nouzové brzdění, vyhýbání se hrozícímu střetu, asistent pro vystupování z vozu i adaptivní tempomat.

To nejdůležitější ale přece jen pořád zůstává pod kapotou: výkonný motor 3,3 litru T-GDi (Turbocharged Gasoline Direct injection), se kterým je Stinger dosud nejrychleji akcelerujícím vozem značky Kia na evropském trhu. Užívat si takový odpich může i hokejová legenda Jaromír Jágr, který černý Stinger nedávno "vyfasoval" v rámci spolupráce značky Kia s kladenskými Rytíři.

Související obsah

Vidlicovému šestiválci dávala jednoznačnou přednost většina zájemců už od uvedení modelu na trh. Sami zákazníci tak rozhodli, co bude Stinger pohánět nadále - modernizovaný Stinger bude v nabídce už výhradně s touto výkonnou jednotkou disponující  svižnou akcelerací a bleskovou odezvou na pokyny od řidiče i schopností kultivovaného cestování ustálenou rychlostí při zdolávání dlouhých vzdáleností. Z nabídkly v Evropě tak mizí čtyřválce - benzinový 2.0 T-GDI (180 kW i diesel 2.2 CRDi (147 kW).

Benzínový vidlicový šestiválec nabídne řidičům maximum výkonu 370 koní při 6000 ot/min. Díky dvojitému přeplňování motor dosahuje nejvyššího točivého momentu 510 Nm v širokém spektru otáček (1300 až 4500 ot/min). Z nuly na 100 km/h Stinger akceleruje za 4,9 sekundy.

Motor spolupracuje s osmistupňovou automatickou převodovkou; pohon všech kol je k dispozici už v základu.

Související obsah

Od roku 2017, kdy se Stinger začal na evropských trzích prodávat, se napříč kontinentem prodalo na 10 tisíc kusů. Modernizovaná verze se v Evropě začne nabízet v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku a počátkem toho příštího. Cena se dá očekávat někde na úrovni původního Stingeru, který stál se šestiválcem 1,4 milionu korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události