Kia Stinger

TEST: Žihadlo bojuje proti korejské nudě! Umí Kia zábavná auta?

TEST: Žihadlo bojuje proti korejské nudě! Umí Kia zábavná auta?
Zdroj: Adam Kozák / TN.cz

Na korejské automobilky jsem vždy koukal tak trochu skrz prsty... Jenomže oni si Korejci začínají výrazně zlepšovat reputaci! Hyundai stvořil povedený a pekelně zábavný hatchback i30N. A pak přišla pecka i od druhé korejské značky. Nazývá se Kia Stinger a já jsem se s ní konečně svezl. Jak dopadla?

Tohle auto zaujme prostě každého. Pokud ne designem, tak určitě pohonem zadní nápravy a silným šestiválcem do véčka.

Sice jsem neměl možnost testovat nejsilnější verzi GT s pohonem všech kol a výkonem 370 koní, ale i tak jsem si test dost užil. Do rukou se mi dostala verze GT-line tedy auto vyzdobené sportovními doplňky, ale s dieselovým motorem a o dost slabším výkonem 200 koní. Na druhou stranu mám zábavnější pohon zadní nápravy!

Související obsah

Se Stingerem jsem za celý týden urazil okolo 800 kilometrů a mohu říci jediné: Je výborný! Ve stylu Gran Turisma je hodně pohodlný, stvořený na delší cestování. Motor má slušnou sílu a zároveň je na svůj výkon úsporný. Mimo město jsem byl schopen jezdit za šest až sedm litrů a ve městě kolem osmi. Motor sám o sobě není vůbec hlučný a slušné je i odhlučnění kabiny od okolních ruchů.


Jízdní vlastnosti:

Tady mě auto překvapilo asi nejvíc. Sice to není žádný dravec na jízdu bokem a pálení pneumatik, ale zatáčky vás budou opravdu bavit. Řízení je totiž velmi přesné a přes volant i záda cítíte, jak se auto chová. Zadní pohon vám pomůže zatáčky projet co možná nejrychleji. Výsledek je efektivní a návykový: Jakmile zatáčka končí, přidáte plyn, zadek se vám lehce sklouzne a vyrovná s předními koly... přitom se auto vůbec nenakloní. Paráda...

Podvozek je tužší, ale při režimu komfort i překvapivě slušně vyžehlí nerovnosti.

Interiér:

Tady musím naopak pár bodů ubrat. Na první pohled to vypadá na velmi dobrou kombinaci: přístrojová deska jako z mercedesu, středový tunel připomíná audi a volant i poloha za ním je perfektní jako v BMW.

Jakmile se ale posadíte a všechno důkladně osaháte, zjistíte, že kvalita zpracování pokulhává a mínusy naskakují i za použité materiály. Středový tunel, ačkoli to vůbec nevypadá, je výhradně z laciného plastu. Dokonce se hýbe a za jízdy se tu a tam občas ozve nějaké to zapraskání a zavrzání.

Související obsah

Průšvih to ale rozhodně není, celkově je kožený interiér velmi příjemný a palubní deska je na většině místech měkčená. Jen bych za těch 1,3 milionu čekal o něco víc. Aspoň je tu celkem dost odkládacích prostor a docela intuitivní infotainment.

Prostor:

Jak už bylo řečeno, za volantem se sedí perfektně. Jak řidič, tak spolujezdec sedí hodně nízko, ale prostoru na dlouhé cesty mají dostatek. Podobné je to i vzadu. Tady bych to přirovnal k pětkovému BMW. Také sedíte hodně nízko, takže nad hlavou je místa dost, pro ramena taktéž, ale pokud měříte více jak 190 cm, budete mít problém s místem na nohy. Takže se řidič nebo spolujezdec budou muset posunout a trochu uskromnit.

Kufr:

Zavazadlovým prostorem Stinger neurazí ani nenadchne. Má objem 406 litrů a po sklopení sedadel až 1114 litrů. To nejsou převratné hodnoty, ale kvůli kufru si tohle auto nekupujete. Díky tomu, že Stinger je liftback, budete mít alespoň snazší nakládání. Po vyklopení víka vzniká velký vstupní otvor pro naložení širokých předmětů. Kufr je hodně hluboký, podobně jako u kombi. Kolo, větší krabice nebo lyže sem ale určitě dostanete.

Motor:

Výkon a spotřebu už znáte. Otevírám kapotu...a hurá! Konečně logicky zasazený motor a hromada prostoru na případnou kontrolu provozních tekutin nebo výměnu součástek. A když už vyrazíte na cestu, tak má slušnou sílu, zajímavý zvuk, vůbec mu nevadí vysoké otáčky a skvěle si rozumí s automatem. Nejdříve jsem si ťukal na čelo, že tu není manuál, ale víte co? Automat se sem prostě hodí a hodně vám zpříjemní cestu.

Související obsah


Finální verdikt:

Na prostorná auta ve stylu Gran Turismo nedám dopustit a skáču radostí, že je ještě záplava esúvéček nespláchla z trhu. V poslední době si ale automobilky zvykly lepit logo GT i tam, kam nepatří. Těch pravých cestovních GT je málo. Na Stingera však nálepka GT padne perfektně! Má vše, co by pravé GT mělo mít. Vypadá skvěle, jezdí skvěle, je prostorné a až na pár nedostatků i celkem příjemně zpracované. Kia ukazuje, že umí kvalitní a zábavná auta. A a umí to dobře!

TN.cz / Adam Kozák,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události