Domácí

"No konečně!" Lidé extrémně pomalým řidičům tučné pokuty přejí

"No konečně!" Lidé extrémně pomalým řidičům tučné pokuty přejí
Zdroj: Profimedia

Brzdy, šneci, zdržovači, překážisti, i mnohem ostřejší přezdívky si u ostatních řidičů vysloužili milovníci extrémně pomalé jízdy. Že jsou tihle zpomalovači provozu potenciálně nebezpeční, uznali i dopravní experti ve spolupráci s policií, kteří je nově chtějí pokutovat. Lidé na sociálních sítích jejich rozhodnutí chválí. Šnečí tempo některých účastníků silničního provozu je totiž dle jejich slov přivádí k šílenství.

"Usilujeme o to, aby se kromě bezdůvodně pomalé jízdy začalo hovořit o nebezpečně pomalé jízdě. Jedou pomalu jenom proto, že se kochají okolní krajinou, telefonují, baví se spolujezdcem a za nimi se hromadí vozidla, která je nemohou předjet," popsal dopravní expert Roman Budský. "Měli by být také povinni na vhodném místě zastavit a umožnit těm rychlejším kolegům předjetí. To my v zákoně nemáme," dodal.

Lidé s dopravním expertem podle informací ze sociálních sítí z většiny souhlasí. Zejména ti, kteří jsou sami řidiči. S pomalou jízdou mají nejčastěji spojené seniory, kteří podle názoru přispěvatelů už jednoduše kvůli vyššímu věku nemají pružné reflexy těch mladších za volantem a často tak přehlédnou například značku.

Související obsah

Stejná sorta lidí se podle mínění uživatelů facebooku má tendenci mimo obec ploužit šedesátkou, bez ohledu na stav vozovky nebo plynulost provozu. Na paškál přišli také řidiči autobusů a kamionů. Pro začátečníky mívají ostatní řidiči pochopení.

"Konečně! Potkat důchodce, ale dělají to i jiní, co jede 40 na 80 a drží se středové čáry, protože co kdyby ho chtěl někdo předjet a náhodou mu urazil zrcátko, že, a pak odbočuje bez blinkru, je na nervy. Každý důchodce by si měl každé dva roky zajít do autoškoly a otestovat se minimálně dvouhodinovou kondiční jízdou s učitelem. Buď projde, nebo ne. Předešlo by se spoustě nehod, kolon a nervů," tvrdí uživatelka Lenka.

 

"Někdy kvůli takovým vznikají dopravní nehody, hlavně na dálnicích, okreskách… Ale také se pak dělají kolony třeba ve městech, kde to není potřeba, a zdržují provoz," myslí si uživatel David. "Jet na nové silnici 1. třídy například z Mělníka směr Nová Ves celou cestu padesátkou, když je tam devadesátka, to je opravdu na pokutu. Traktor nebo moped také nesmí na dálnici," vyjádřil se na facebooku přispěvatel Libor.

Pomalá jízda je podle mínění naprosté většiny diskutérů nebezpečnější než ta svižná. Několik desítek kilometrů za takovým šnekem totiž donutí riskovat i ty řidiče, kteří obvykle jezdí podle předpisů. Podle vyjádření lidí chybí značka, která by mimo obec stanovovala minimální povinnou rychlost, jako je tomu na dálnici.

Související obsah

"Jestli jsem na nějakou skupinu lidí na silnici alergická, tak to jsou tito zdržovači provozu. Jet v obci 25 a mimo obec 50 – to nemá s bezpečností nic společného. Ba naopak. Vždy to byl nějaký důchodce. Nemyslím si, že by to bylo tím, že si povídá, ale spíš tím, že jeho reakce už nejsou nejrychlejší, a tak tomu přizpůsobuje jízdu. Pak ale nemá na silnici co dělat. Další věc je jejich nepředvídatelné chování, jako pouštění lidí mimo přechod, pouštění aut na kruháči…" svěřila se na sociální síti uživatelka Petra.

Ostatní řidiče rozčilují také ti, kteří používají mlhová světla, i když žádná mlha není, nebo zarytí odpůrci používání směrovek. V diskuzi to schytali také řidiči, kteří za každé situace jedou s dálkovými světly, nebo ti, kteří z ničeho nic na prázdné silnici dupnou na brzdu, a to i několikrát po sobě.

Související obsah

Druhá část diskutujících se zejména seniorů za volantem zastává a podotýká, že k pomalé jízdě má jistě každý z nich důvod – opatrnost, obavu o svou bezpečnost nebo vozovku o kvalitě tankodromu. "Myslím, že trocha ohleduplnosti nikomu neublíží," napsala uživatelka Věra.

Jiní si stěžovali naopak na ty, kteří dle jejich slov jezdí jako šílenci, nebo připomínají, že nikde kromě dálnice není stanovená minimální rychlost. "Tak snad by to mělo být naopak, ne? Pokutovat za rychlou jízdu. Bože, tohle je převrácený systém!" rozčílil se přispěvatel Frenky. Někteří diskutéři se domnívají, že problém vlastně vůbec není v rychlosti jako takové, ale v tom, že lidé příliš spěchají a všude chtějí být první.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události