řidiči

Nouzový stav komplikuje vydávání řidičáků! Úřady jim prodlouží platnost

Nouzový stav komplikuje vydávání řidičáků! Úřady jim prodlouží platnost
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Úřady výrazně omezily fungování přepážek na registrech řidičů i vozidel. Například v Praze odbavují jen klienty s online rezervací, kterou je ale většinou téměř nemožné získat. Ministerstvo dopravy i proto rozhodlo, že opět prodlouží platnost propadlých řidičáků.

Ztratili jste řidičák, propadl vám nebo  brzy propadne? Potřebujete zaregistrovat auto nebo požádat o novou registrační značku? Epidemie koronaviru vám to výrazně zkomplikuje.

"S ohledem na vážnost současné epidemiologické situace a v souladu s přijatými opatřeními žádáme klienty, aby zvážili nutnost své návštěvy úřadu a přicházeli ve zcela nejnutnějších záležitostech," vzkazuje například pražský magistrát.

Už tak zoufalá situace na pražských registrech řidičů a vozidel se teď ještě zhorší. Odbor dopravněsprávních činností bude vyřizovat pouze klienty, kteří si předem vyřídili rezervaci. Sehnat volné místo v online rezervačním systému je přitom velmi složité, veškeré volné sloty bývají okamžitě obsazené.

"Pracoviště na Pankráci je z důvodu karantény do odvolání uzavřeno. Odbaveni budou pouze klienti, kteří mají potvrzenou elektronickou objednávku, učiněnou prostřednictvím aplikace "rezervace návštěv". Omlouváme se za komplikace," uvedl pražský magistrát v úterý s tím, že s ohledem na nutná hygienická a bezpečnostní opatření do konce října maximálně navýší kapacity, aby online systém pobral více objednávek.

V úterý odpoledne se skutečně několik nových volných termínů v rezervačním systému objevilo, i ty ale rychle mizí a systém se okamžitě zahltil. Řidiči, kteří online rezervaci nestihnou, mají na nějakou dobu smůlu. Komplikace se dají čekat i na dalších místech republiky.

Prodloužené řidičáky

Ministerstvo dopravy se rozhodlo zareagovat alespoň tím, že prodlouží platnost propadlých řidičáků. Respektive budou tolerovány i řidičské průkazy, kterým vypršela platnost během aktuálního nouzového stavu.

Související obsah

"Pokud vám vypršela platnost dokladu během aktuálního nouzového stavu, tak můžete dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty," potvrdil mluvčí ministerstva František Jemelka. Platí to i o průkazech profesní způsobilosti řidiče.

"Za předpokladu, že uplynula doba platnosti dokladů v době trvání nouzového stavu, se hledí na tyto doklady jako na platné, resp. držitelé těchto dokladů nebudou za výkon činnosti realizovaný s dokladem, jenž v době nouzového stavu pozbyl plynutím času své platnosti, v přestupkovém řízení postihováni,“ stojí v metodickém stanovisku ministerstva dopravy, které dnes dostaly obecní úřady obcí s rozšířenou působností a krajské úřady.

Pozor v zahraničí!

Opatření však zatím platí na období nouzového stavu a pouze v České republice.

Ministerstvo dopravy teď jedná s Evropskou komisí o návrhu prodloužení platnosti propadlých řidičských průkazů do 31. 3. 2021.

O prodloužení propadlých průkazů úřady rozhodly už na jaře - nařízením EU se o sedm měsíců prodloužila platnost řidičských průkazů, které propadly nebo propadnou mezi 1. únorem a 31. srpnem letošního roku - více zde:

Související obsah

Ministerstvo vnitra už minulý týden oslovilo všech 206 obcí s rozšířenou působností a krajské úřady s připomenutím že nemusejí omezovat úřední hodiny, pokud by omezení rozsahu úředních hodin ohrozilo činnost orgánu nebo nepřiměřeně omezilo práva veřejnosti.

Je přímo na jednotlivých na úřadech, jaká přijmou opatření, např. využití rezervačních systémů, aby se netvořily fronty a byly dodrženy hygienické podmínky, zejména rozestupy, spojené s preventivními opatřeními v boji s epidemií.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události